hema_maden-iscileri1-700x410

Yeraltında Maden İşçilerinin Sürdürdüğü Direniş Sona Erdi

Sol Defter- Haber - 20 Aralık 2014 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’nde, işçi çıkarmaları nedeniyle madencilerin yer altında perşembe sabahı başlattıkları eylem, bu sabah sona erdi. Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Kandilli Beldesi’nde, işçi çıkarmaları nedeniyle madencilerin yer altında perşembe sabahı başlattıkları eylem, bu sabah sona erdi. Dün akşam 470 işçinin ocağı terk etmesinden sonra kalan 30’a yakın işçi de bu sabah çıkarak evlerine gitti.

Hema Kömür İşletmeleri, 2005’ten itibaren Türkiye Taşkömürü Kurumu’ndan (TTK) kiraladığı sahada üretim yaparken, ihale sözleşmesinde yer alan sahada 12 milyon ton kömür rezervinin bulunmaması, yeni kömür rezervlerinin belirlenip üretime hazırlanması için ek süre verilmemesini gerekçe göstererek maden ocağını kapatma kararı aldı. Yer üstünde ve idari birimlerdekilerle yaklaşık 800 işçinin çalıştığı ocakta önce 29, önceki gün de 60 işçinin işine son verildi. Üretimde çalışan yaklaşık 500 işçi de yerin 250 metre altında üretimi durdurup ocaktan çıkmama eylemi başlattı.

İŞÇİLERE TAZMİNAT TEHDİDİ
Ocak sahibinin, ocakta çalışan 659 işçiyi önümüzdeki Ocak ayı sonuna kadar işten çıkaracağını Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne bildirdiği ve ihale sözleşmesinin de feshi için mahkemeye başvurduğunun açıklanması üzerine umudunu yitiren işçilerin büyük bölümü dün akşam eylemi bitirdi. Patronun, ocakta kalmaya devam etmeleri halinde tazminatlarını alamayabileceklerini söylemesi üzerine 470 işçi akşam ocaktan çıktı. Eylemlerini sürdürmeye devam eden 30’a yakın işçi de sabaha karşı çıkarak evlerine gitti.

Genel Maden İşçileri Sendikası Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu,patronunn işyerini tasfiye etmekte kararlı olduğunu gören işçilerin eylemi bitirme kararı aldıklarını söyledi. Yer altında soğuk ortamda uzun süre kalmanın işçilerde sağlık sorunlarına yol açabileceğini, bunu da gözönüne aldıklarını belirten Mutlu, şöyle konuştu: “Geldiğimiz noktada eylem sona erdi. İşveren işyerini tasfiye edecek ve Ocak sonuna kadar işçilerin tamamı çıkarılacak. İşçiler de ‘tazminatlarımız alıp gidelim’ noktasına geldi. Yapacak bir şey yok.”

Mutlu, sorunun çözümü için 2 günden bu yana hiçbir devlet yetkilisinin kendilerini aramamasını eleştirdi.

BİR MADEN İŞÇİSİNİN DEĞERLENDİRMESİ

Maden işçisi Salim Çalık süreci şöyle değerlendirdi: 18.12.2014 tarihinde işten çıkarılan 60 arkadaşlarına destek olmak ve daha sonra yaşanabilecek işten çıkarmalara karşı kamuoyu duyarlılığı yaratmak ve direnç oluşturmak için kendilerini ocağa kapatan madenciler dün gece yarısı eylemlerini sonlandırdı.

2 gün boyunca yeraltında bekleyen madencileri önce zonguldak kamuoyu yalnız bıraktı. Üyesi oldukları sendikanın genel merkez yönetimi dahil, diğer sendikaların, meslek örgütlerinin, partilerin, yerel yöneticilerin duyarsızlığı ile karşılaştılar. Öyle ki; tüm haber kanallarında haber olan bu eylemi “sınıf örgütleri”, partileri, her fırsatta emekten yana olduğunu belirtmekten keyif alanlar duymadılar.

2.gün arkadaşlarını, onurlarını, vicdanlarını işverene kiralamış olan; küçük hesaplar peşindeki küçük adamların ihanetiyle yüzleştiler. Eylemdeki işçilerin büyük çoğunluğu eylemi bırakmasına rağmen, devam etme kararı alan 30 işçi de, ihanet ve 6 saat kadar direnebildikleri yalnızlaştırmaya isyan ederek eylemi sonlandırdılar.

Hema maden işçileri 2006 yılından bu yana çok sayıda eyleme imza attılar. Örneğin ilk eylemlerinde (2006) ücretlerine %46 zam alabildiler. Daha sonraki eylemlerinde işyeri hekimi ve ambulans bulundurulmasını sağladılar. (oysa yasa gereği bunlar olmak zorundaydı)… 2010 yılında hema işyerlerindeki 5 taşeronun çıkarılması ve kendilerinin hema kadrosuna alınmalarını sağlayıp, ödenmeyen ücretlerini ve zammı aldılar. 2011’de işten atılan 5 arkadaşlarının atılmasını engellediler.  Tüm bu eylemlerde yine yalnızdılar. Bunu da düşünerek, duyarlılığı sağlayabilmek ve kamuoyunu harekete geçirmek için kendilerini ocağa kapattılar. Fakat olmadı.

Böylesi bir durumda bile çıkan haberlerin altında epeyce; “AKP’ye oy verdiler, oh olsun”, “kime oy verdilerse onların kapısına dayansınlar” biçiminde yorumlarla karşılaştılar. Görünürde muhalif olan bu yorum sahipleri açıkça eylem kırıcısı durumuna düştüklerini bile düşünmediler. Madenci eşlerinin “Bizim kocalarımız ölünce değerli” sözünü bu “sözde” AKP karşıtları da doğrulamış oldular.

Bu videoda babaları işten atılan veya atılacak olan madenci çocuklarını göreceksiniz. Yani yalnız bıraktığınız madencilerle birlikte, gerçekte yalnızlığa, umutsuzluğa, açlığa gidişlerini izlemekle yetindiğiniz madenci çocuklarını.

Vicdanlarını, onurlarını küçük hesaplar karşılığı satan küçük adamlara, sınıf kaçkınlarına, seçimlerdeki oy tercihleri üzerinden içindeki kini, öfkeyi (madencilerin tümü AKP’liymiş gibi) kusanlara, sendikalara, bir sonraki seçimde utanmadan oy istemeye gelecek olanlara.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hema Madencilik / maden işçileri / Zonguldak Ereğli /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.