riza-sarraf-para1

Rıza Sarraf’ın adamı, paralarını üstüne 55 bin TL faizle geri aldı!

Sol Defter- Haber - 23 Aralık 2014 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

AKP hükümetinin kapatmaya çalıştığı 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi Rıza Sarraf’ın yardımcısı Abdullah Habbani’nin işyerinde ele geçirilen para ve altın, 55 bin TL’lik yasal faiziyle iade edildi.

1 milyon TL, 800 bin avro ve 60 bin dolarla 55 bin TL’lik faiz ve 2 kilo altın, toplamda orta boy bir valiz ve sırt çantasına sığdırıldı.

Takipsizlikle gelen iade

17 Aralık soruşturmasını devralan Cumhuriyet Savcısı Ekrem Aydıner, 17 Ekim’de işadamı Rıza Sarraf, Süleyman Aslan, Barış Güler ve Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu 53 kişi hakkında ‘Usulüne uygun delil toplanmadığı, suçun unsurlarının oluşmadığı ve herhangi bir örgüte rastlanmadığı’ gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti.

Dosyada tek şikayetçi olarak yer alan eski Fatih Emniyet Müdür Yardımcısı Orhan İnce’nin takipsizlik kararına 64 sayfalık dilekçeyle itirazı, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedilmişti.

Hakimliğin verdiği bu kararla takipsizlik kararı kesinleşti, Barış Güler ve Abdullah Happani’nin paralarının faiziyle iade edilmesinin yolu da açılmış oldu.

55 bin TL faiz işledi

Bu gelişmelerin ardından, işadamı Rıza Sarraf’ın yardımcısı olarak bilinen Abdullah Habbani’nin şirketinden ele geçirilen paraların iade edilmesi için işlemler başladı. Habbani’nin avukatları savcılığa başvurarak, paralarını ve 2 kilogram külçe altının iade edilmesi için talepte bulundu.

17 Aralık operasyonu kapsamında yapılan aramalarda, Habbani’nin şirketinde 1 milyon TL, 800 bin Euro, 60 bin dolar ve 2 kilogram külçe altın ele geçirilmişti. Savcılık, yasa gereği değer kaybetmemesi için söz konusu paraları bir devlet bankasına yatırdı.

Bir yıl içinde Habbani’nin işyerinden ele geçirilen paralara yaklaşık 55 bin TL faiz işledi. 2 kilogram külçe altın ise adliyenin alt katında bulunan adli emanet odasında tutuluyordu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 17-25 Aralık Operasyonu / Rıza Sarraf / yolsuzluk /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.