soma vardiya ilani

Soma A.Ş.’de dört vardiya dönemi

Sol Defter- Haber - 30 Aralık 2014 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ÇAĞDAŞ SES / ECE SEVİM ÖZTÜRK – 

13 Mayıs’ta 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez ocağını işleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de torba yasa sonrası gerçekleştirilen düzenlemede çalışma saatlerinin 6 saate düşürülmesi sebebiyle Işıklar ocağında üretime devam eden firma çalışma saatlerini üç vardiyadan dört vardiyaya çıkarttı.

İŞE GELİŞ – GİDİŞLER 6 SAATTEN SAYILACAK MI?

Torba Yasa olarak bilinen düzenlemeler kapsamında, yeraltındaki çalışma süresinin haftada en fazla 36 saat, günlük olarak ise 6 saati geçemeyecek şekilde ayarlanması yasal güvence altına alınırken, vardiya değişimlerinin bu saatler içerisinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tartışması Komisyon çalışmalarına damgasını vurmuştu.

İşçilerin 6 saat boyunca iş saati içerisinde çalıştırılmalarının ardından, işe gelme ve vardiyayı teslim ederek işten ayrılma sürelerinin bu saatin içerisinde sayılıp sayılmayacağı hala tartışma konusu.

 

AKP’li TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada;“Diyelim ki 6 saatten daha fazla çalışma oldu, her bir saatlik ekstra çalışma için yüzde 100 daha fazla zam almış olacak” ifadelerinde bulunmuştu.

Ancak işe gelip gitme sürelerinin (yaklaşık 1,5 – 2 saat) bu kapsamda değerlendirilmeyeceği belirtiliyor.

ARTIK VARDİYALAR 6 SAAT’TEN ÇALIŞACAK

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., yasanın yürürlülüğe girmesi ile, 01.01.2015 tarihi itibariyle üç vardiya şeklinde (madencilerin dilinde gündüz, paşa ve serseri vardiyaları) 8’er saatten sürdürdüğü çalışma saatlerini, dört vardiya olarak 6’şar saatten hesaplayarak düzenledi.

“ÜRETİM ASLA DURMAZ”

Soma Meclis Araştırma Komisyonu’nun ifadelerine başvurduğu işçilerin tutanaklara yansıyan konuşmalarında, kollarının kömür bandına sıkışması durumunda bile kömür bandının durdurulmadığını anlatarak, “üretim teşvikinin” ve üretimin asla durmayacağının altını çizdikleri sistemde, 24 saat dört vardiya halinde böyle şekillendi:

 

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: dört vardiya / maden işçileri / Soma Madencilik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.