ab issizlik

Avrupa’da işsizlik, hak kayıplarına yol açıyor…

Sol Defter- Haber - 6 Ocak 2015 - Dünya / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ekonomisini henüz ciddi bir büyüme trendine sokamayan Avrupa Birliği (AB) içerisinde işsizlik oranları geçtiğimiz yıl az da olsa geriledi. Fransa ve İtalya ile birlikte sadece birkaç ülkede işsizlik oranları artsa da, birçok ülkede işsizlik oranları çalışanları haklarını gaspa dayalı ve hiçbir kural tanımayan ultra-liberal yasalarla düşürüldü.

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından yayınlanan son verilerde, sadece bazı ülkelerin Kasım ve Aralık rakamları verilmiş olsa da, genel olarak işsizlik oranında bir düşüş dikkat çekiyor. 28 üyeli Avrupa Birliği (AB) içerisinde işsizlik oranı 2013 sonunda yüzde 10,6 iken, Ekim 2014 sonu itibariyle yüzde 10’a gerilemişti.

18 üyeli Euro Bölgesi’nde ise 2013 sonunda yüzde 11,8 olan işsizlik oranı 2014 Ekim sonu itibariyle yüzde 11,6’ya düştü.

İşsizlik oranları 3 ülke dışındaki tüm AB üyelerinde ya düştü ya da çok büyük bir değişim yaşamadı. İngiltere, İrlanda, Almanya, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Hollanda, Polonya ve Baltık ülkeleri gibi birçok AB üyesindek işsizlik oranları son aylarda gerilemeye devam etti. Bu ülkelerin birçoğu, hem nüfus artışının az olması nedeniyle istihdam piyasasına ilk kez dahil olan gençlerin sayısının azlığı hem de ekonomik büyüme sayesinde işsizliği düşürmeyi başardılar.

Sadece hiç çalışmayanların hesaba katıldığı AB metoduna göre Fransa’da işsizlik oranı 2013 sonunda yüzde 10,2 iken, Ekim 2014 itibariyle yüzde 10,5 oldu. Fransa Çalışma Bakanlığı’nın iki hafta önce yayınladığı Kasım ayı işsizlik rakamlarına göre de, 2014 yılı başından bu yana 181 bin kişi daha işsizler ordusuna katıldı.

AB’nin dördüncü büyük ekonomisi İtalya’da da işsizlik oranı artış gösterdi. İtalya, 2014 başında yüzde 12,5’ten geçtiğimiz yılın son aylarında yüzde 13,2’lik işsizlik oranlarına ulaştı. Finlandiya’da da işsizlik 2014 yılı boyunca 0,5 puan artış gösterdi.

ÇALIŞANLARIN HAKLARI YOK EDİLEREK İŞSİZLİK ‘DÜŞÜRÜLDÜ’

Euro krizinin en çok vurduğu ülkeler olan Yunanistan ve İspanya’daki işsizlik oranları 2014 yılı boyunca düşmeye devam etti. Ancak Yunanistan’da işsizlik yüzde 25,7, İspanya’da ise yüzde 24 civarında.

Bu ülkelerde işsizlik oranının kısmen de olsa düşmesi büyük oranda çalışanların haklarının gaspı ile mümkün oldu. İspanya’da son yıllarda hayata geçirilen kemer sıkma politikaları kapsamında çalışanların ücretlerinde ciddi düşüşlere gidilirken, işten çıkarmalar daha da kolaylaştırıldı. Bu da, her dört kişiden birinin işsiz olduğu ülkede iş seçmeyi zorlaştırıyor.

Yunanistan’da ise ekonomik büyüme trendine girilmesi ile birlikte işsizlik oranları az da olsa geriletildi. Benzer şekilde Portekiz’de de çalışan ücretleri ve maaşlarındaki artışlar sınırlandırılmıştı.

İşsizliğin yüzde 6 oranını geçmediği Britanya’da da tüm politikalar çalışanların aleyhine. Ülkede ‘sıfır saat’ olarak bilinen yeni sözleşmelere göre, çalışanlar istenildiği anda işten çıkartılabiliyor. Britanya’da düşük ücretlerle istihdamda da artış gözleniyor. (ANF)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AB / işçi hakları / işsizlik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.