cıg trabzon

5 İşçi Çığ Değil İş Cinayeti/Taşeron Sistemi Kurbanı

Sol Defter- Haber - 13 Ocak 2015 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mucize Çözüm Taşeron Sistemi

Kitabına uygun yatan maaşın bir kısmını zarfla geri alırlar, 1 yıl dolmadan işe girdi/çıktı yaparlar, kar yağdığında çalışma yok tutanağını imzalatıp işe gönderirler. Çığ altında kalan isçi kazanın sorumlusu olur. İşte mucize çözüm taşeron sistemi. Diken’den Can Bursalı Trabzon Çaykara ilçesindeki iş cinayetinde işçilere şantiyede çalışmaların durdurulduğuna dair tutanak imzalatıldığını yazdı.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde dört gün önce meydana gelen çığ sonucu kar altında kalan beş işçiden üçünün cesedi çıkartılırken, yüklenici firma tarafından çığ düşmeden üç gün önce şantiyenin hava şartları nedeniyle durdurulduğuna dair tutanak hazırlandığı ortaya çıktı.

‘Şantiye Tamamen Durdurulmuştur’

tutanak

İhlas Haber Ajansı’nın ulaştığı Öz Seda A.Ş’nin tutanağında “08-01-2015 tarihinde hava şartlarından dolayı tünel ağzına gidememekteyiz. Firma yetkilisi bilgisi dahilinde çalışma durdurulmuştur. Ayrıca açılması gereken (gerek pasa sahası tünel ağzı gerekse şantiye ile tünel ağzı arasındaki) yolların kapalı olması nedeni ile şantiye tamamıyla durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

İşin çarpıcı yanı, tutanakta çığ altından dün akşam saatlerinde cansız bedeni çıkartılan taşeron işçi Özgür Özyürek’in de imzasının bulunması.

Meteoroloji de Uyarmıştı

trabzon-cig1
Fotoğraf: DHA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de faciadan iki gün önce Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu başta olmak üzere yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip bölgeler için çığ tehlikesi uyarısında bulunmuştu.

Uyarıda “Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu başta olmak üzere yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip olan bölgelerimizde çığ tehlikesi olduğundan ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

İki İşçi Hala Çığ Altında

Çığ altında kalan Lokman Çelik ve Erhan Aslan’ı arama çalışmaları bugün sabah saatlerinde yeniden başladı. Ankara ve Samsun’dan gelen AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edildi.

Özgür Özyürek, Can Özyürek ve Muhammet Işıklı’nın cenazeleri Trabzon Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından ailelerine teslim edildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: çığ / doğal afet / iş cinayeti / Taşeron sistemi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.