cumhuriyet_chebdo_ozel

Cumhuriyet Gazetesine baskın!

Sol Defter- Haber - 14 Ocak 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’in Charlie Hebdo’nun son sayısını seçki olarak sunacağını duyurmasının ardından polis matbaayı bastı. Seçkide Muhammed karikatürünün olmaması üzerine dağıtıma izin verilirken, gazetenin binasına da polis çemberi kuruldu

Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo ile dayanışmak için derginin son sayısından bir seçkiyi yayımlama kararı almasının ardından, gazetenin basıldığı İstanbul Esenyurt’taki matbaa polisler tarafından basıldı.

Saat 01.10 sularında Hürriyet, Milliyet, Vatan gibi gazetelerin de basıldığı Doğan Medya Grubu’na ait Doğan Printing Center çıkışına gelen polis, Yay-Sat’a ait dağıtım kamyonlarını durdurdu.

Kapak fotoğrafı nedeniyle arandı

Kamyonlarda ve matbaada 40 dakika boyunca inceleme yapan polis, baskın kararını veren savcılığı da arayarak bilgilendirdi. Savcılık, Charlie Hebdo’nun İslam peygamberi Muhammed’i taşıdığı kapağının seçkide yer almadığı bilgisi üzerine engeli kaldırdı. Polis de kamyonların dağıtıma çıkmasına izin verdi.

cumhuriyet_dagitim_baskin_1

Polis Cumhuriyet’i ablukaya aldı

Öte yandan polis, Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki binasına da gitti. Bölgede olası protestolar için önlem aldığını iddia eden polis, binanın önüne polit otoları ve akrep getirdi, binaya çıkan sokakları çelik bariyerlerle kapattı.

Cihan Haber Ajansı ise bazı kişilerin gazeteyi protesto etmek için binaya yakın bir yerde beklediklerini ileri sürdü.

cumhuriyet_dagitim_baskin_2

‘Dini hassasiyetlere özen gösterdik’

Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer, Charlie Hebdo seçkisi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Yazarlarını terör saldırılarında yitiren Cumhuriyet, Charlie Hebdo katliamının acısını çok iyi anlamaktadır.

İfade özgürlüğüne yönelik bu saldırıyı en şiddetli biçimde kınadık. Dayanışmamızı haber ve yorumlarımızla gösterdik.

Bu dayanışmanın parçası olarak Charlie Hebdo’nun özel sayısından 4 sayfalık bir seçkiye bugün gazetemizde yer veriyoruz.

Bu seçkiyi hazırlarken yayın ilkelerimiz ışığında toplumların inanç özgürlükleri ve dini hassasiyetlerine de özen gösterdik.

Cumhuriyet, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ifade özgürlüğünü savunmaya var gücüyle devam edecektir.

Yayınladığımız seçkide çok sayıda istişare sonrasında derginin kapak sayfasına yer vermedik.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da Utku Çakırözer’e hitaben bir açıklama yayımlayarak sansürü kınadı. Ersoy açıklamasında, Suriye’de iç savaşı kışkırtan, cihatı çetelere yardım sağlayan dış politikanın mimarı Başbakan Davutoğlu’nun, aynı zihniyetle Charlie Hebdo’yla dayanışan Cumhuriyet’in dağıtımına engellemeye çalıştığını vurguladı. “Mücadelemiz, basının özgür olduğu, kardeşçe yaşayacağımız, eşit, bağımsız, laik ve demokratik bir ülkeyi kurma mücadelesidir” diyen Ersoy’un açıklamasının tam hali:

AKP’nin gerici, faşist politikalarına karşı yaşamın her alanında ve anında mücadele edeceğimizi; cihatçısıyla, selefi ağlarıyla, faşist çeteleriyle, iktidarıyla kendileri gibi düşünmeyen herkesi; solu, sosyalistleri, kadınları, Alevileri, Kürtleri hedef alan bu gerici mezhepçi cepheye karşı Haziran İsyanında olduğu gibi mücadele etmeye devam edeceğimizi bu vesileyle bir kez daha deklare ediyoruz.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Charlie Hebdo / Cumhuriyet Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.