schneider metal

Schneider işçisi grev öncesi fabrikaya kapandı

Sol Defter- Haber - 21 Ocak 2015 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

MESS kapsamında bulunan Schneider Elektrik’in Çiğli ve Manisa fabrikalarında grev gerilimi tırmanıyor. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, patronun sosyal hakları ödememesi üzerine işyerini terk etmeme eylemine başladı.

Patron, aralık ayında vermesi gereken alışveriş fişlerini, temizlik malzemelerini ve bordrolara da yansıtılan kıdem ödüllerini söz verdiği halde ödemedi. İşçiler, patrona verdikleri sürenin dolması üzerine işyerine kapanma kararı aldı. Bunun üzerine bu sabah işbaşı yapan 07.00-15.00 vardiyası işçileri mesai bitiminde fabrikadan ayrılmadı. Yanlarında erzak getiren 15.00-23.00 vardiyası işçileri de mesai bitiminden sonra fabrikadan ayrılmamak üzere fabrikaya giriş yaptı. Sendika yönetiminin son yaptığı görüşmede patron alacakların 30 Ocak’ta ödeneceğini söyledi. İşçiler ise bunu kabul etmeyerek zaten 29 Ocak’ta greve çıkacaklarını belirttiler.

Vardiya değişiminde bir araya gelen işçiler, “Schneider işçisi grev istiyor”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İşgal, grev, direniş” sloganları attı. Fabrika çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemi alması da dikkat çekti. (İzmir/EVRENSEL)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / Grev / TİS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.