cevahir-nakliyat

Tepe Home işçileri yaptıkları eylemle kasayı kitledi

Sol Defter- Haber - 24 Ocak 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tepe Home Mobilya’da çalışırken DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler, Şişli’de bulunan Cevahir AVM önünde eylem yaptı. Ardından AVM içerisinde bulunan Tepe Home mobilya mağazasından alışveriş yaparak kasayı kilitledi.

İşçilerin eylemine direnişteki Zet Farma ve BEDAŞ işçileri ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko destek verdi.

Şişli Cevahir AVM önünde bir araya gelen işçiler, ‘‘Taşeron cehennemine teslim olmayacağız. Yaşasın Tepe Home direnişimiz” yazılı pankartı açarak basın açıklaması düzenledi.

Eylemde konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Tepe Home işçilerinin haklı mücadelesinde beraber olduklarını kaydetti. Küçükosmanoğlu, Tepe Home’da nakliye işçilerinin yıllardır iş kanuna aykırı bir biçimde çalıştırıldığını ifade ederken bunun karşılığında insanca yaşayacak bir ücret almadıklarını belirtti. İş kanununda haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu hatırlatan Küçükosmanoğlu, ancak Tepe Home’da işçilerin haftada 70-80 saate varan sürelerde çalıştığını belirtti.

Tepe Home’da işçilerin, Nakliyat-İş’te örgütlenmelerinin ardından işten atıldığını belirten Küçükosmanoğlu, Tepe Home patronu karşısında artık DİSK ve Nakliyat-İş Sendikası’nın olduğunu ifade etti. Tepe Home’u taşeron cehennemine çevrilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

Eylemde söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko da Türkiye’de taşeron sistemi uygulanmaya başlandığı günden bu yana 15 bin işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. Çalışan işçilerin sadece iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini kaydeden Beko, “Ermenek’te, Soma’da, Torunlar inşaatta iş cinayetlerinde kaybettiğimiz arkadaşlarımız bugün aramızda yoklar. Tepe Home’da işçileri işten atarak da yaşarken ölüme terk ediyorlar” dedi. Kani Beko DİSK olarak kesinlikle Tepe Home’da dün çalışan bugün direnişte olan işçilerin yaşarken ölmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Cevahir AVM içerisinde bulunan Tepe Home mağazasına sloganlar ile giden işçiler burada kasayı kilitledi.

Tepe Home’da ne olmuştu ?

Bilkent Holding’e bağlı Tepe Home Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri Tic. A.Ş.  de nakliye ve montaj işinde çalışan işçiler Nakliyat-İş sendikasına üye oldu. Sendika işyerinde gerekli yasal çoğunluğu sağlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanlığı’na yetki için  başvuru yaptı.

Nakliyat-iş’in örgütlendiği Tepe Home’a bağlı işyerlerinde ki işler alt işverene-taşerona devredilmesinin ardından, sendikaya üye olan ve en az 20 yıllık çalışma süresi olan 60 işçi 31.12.2014 tarihinde işten atıldı.

İşçiler, kölelik demek olan taşeron çalışmaya karşı fiili, meşru ve hukuki mücadeleyi sürdürürken, Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde 20 Ocak 2015 tarihinden itibaren,“Taşeron cehennemine son, sendikamızla birlikte işimizi istiyoruz” talebi ile direnişe başladı.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Nakliyat-İş / Tepe Home /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.