capa-manset

Çapa’da atılan taşeron işçiler geri alındı!

Sol Defter- Haber - 26 Ocak 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde geçtiğimiz Cuma günü işten çıkartlan 5 işçi, bugün yapılan eylem ve dayanışma sonucunda işe geri döndüler. DİSK Genel-İş üyesi işçilerin işten çıkartılmasının ardından hastane yönetimi işçilere “pişmanlık dilekçesi” imzalatmak istemişti. İŞçiler imzalamadılar ve Pazartesi günü (bugün) için yeni işten çıkartmaların olacağı söylendi.

İşten çıkartma gerekçesi ise, Mono Blok ameliyathane işçilerinin ücretlerinde yapılacak iyileştirme talepli “grev” oldu. Ameliyathane işçileri bir süredir ücretlerinde iyileştirme istiyorlar ve bu taleple çeşitli girişimleri ve grevleri oldu. Geçtiğimiz grevde ameliyathane bünyesinde öğretim üyeleri üzerinden 6 ay boyunca aylık 150 lira gibi bir fark ödenmişti. Ancak bu daha sonra ödenmediği gibi, taşeron firma da bu iyileştirmeyi kabul etmedi.

19 Ocak’ta yine ameleiyathane işçileri 3 gün süren çeşitli seviyelerde süren ücret ve kadro talepli eylemlerinin ardından taleplerine işten çıkartmayla karşılık verildi. Bunun üzerine DİSK Genel-İş (daha önce Dev Sağlık-İş üyesiydiler ve işkolu değişikliği sebebiyle hizmet işkoluna geçildi) üyesi olan işçiler Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi, SES Aksaray Şubesi, Tabip Odası, Tıp Öğrencileri ve İşçi Sözü Bülteni olarak bugün basın açıklaması ve direniş çadırı kurma kararı aldı.

Sabah saatlerinde polisin ve özel güvenliklerin önlem aldığı görüldü. İşçiler daha önceki deneyimlerine dayanarak önce hastane içinde bir yürüyüş düzenledi. Dışarıdan eyleme destek veren kurumların ağırlıkta olduğu eyleme HDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Levent Tüzel de katıldı. Basın açıklamaları yapıldı ve taşeron işçilerin işe iadeleri ve kadro talep edildi.

İşten atılmalara gösterilen tepki üzerine hastane yönetimi atılan işçileri işe geri aldı. Ancak işçilerin ücret ve kadro talebi için mücadeleleri sürüyor.

Foto: sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çapa Taşeron İşçileri / işten çıkartmalar /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.