ilo

ILO Raporu: Dünyada eşitsizlik ile işsizlik gelecek 5 yıl boyunca artacak!

Sol Defter- Haber - 26 Ocak 2015 - Dünya / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ILO’nun 20 Ocak 2015’te yayınlanan “2015 Dünya İstihdam Raporu”nda ” var olan istihdam krizi sona ermekten çok uzak. Rehavete ve memnuniyete yer yok” denildi.

Rapor, son dönemdeki küresel durgunluğun istihdamla ilgili sonuçlarını ve sosyal etkilerini değerlendiriyor ve ayrıca 2008 yılında başlayan ve uzunca süredir devam eden ekonomik sarsıntıdan kaynaklanan daha uzun dönemli sosyo-ekonomik sonuçları ele alıyor.

Dünyada İstihdam ve Sosyal Bakış – Eğilimler 2015 raporuna göre; küresel ekonomi daha yavaş büyüme, artan eşitsizlikler ve çalkantılar gibi öğeleri de barındıran yeni bir döneme girdiği için önümüzdeki beş yıl içinde işsizlik artmaya devam edecek.

İşsiz sayısı 5 yıl içinde 212 milyon

ILO Genel Direktörü Guy Ryder tarafından BM’nin Cenevre Ofis’inde açıklanan raporda, 2019 yılına kadar dünyadaki işsiz sayısının bu yıl 201 milyondan takip eden 5 yıl içinde  212 milyona yükseleceği belirtildi.

Gelir eşitsizliği artıyor

Gelir eşitsizliğinin artmaya devam edeceği uyarısında bulunulan raporda, dünyada en zengin yüzde 10′luk dilimde yer alanların, toplam gelirin yüzde 30 ila 40′ını kazandığı, en düşük gelire sahip yüzde 10′luk dilimdekilerin ise toplam gelirin yüzde 2 ila 7′sini kazandığı ifade edildi.

Raporun Türkiye kısmında ise, bu işsizlik oranı tahminlerine göre Türkiye için işsizlik oranları 2015, 2016 ve 2017 yılları için sırasıyla % 9.2, % 8.9 ve % 9 olarak öngörülmektedir.

Raporda ayrıca Ürdün, Lübnan, Irak ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısının 2014 yılı ortalarında 3 milyona yaklaştığını belirtilerek, UNHCR’den aktarılan bilgiye göre bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük sığınmacı hareketleri olduğunun altı çizildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İLO / işsizlik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.