grev 04

Patronlar ve hükümet sıkıştı: Grev ertelemesi kabul edilemez…

Seyfi Adalı - 30 Ocak 2015 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Metal işkolundaki grevin önemli olduğu, öncesinden belliydi… Türk Metal ve Çelik-İş kavgaya girmeden kaçmış, MESS her zamanki oyununu oynayıp DİSK Birleşik Metal-İş’i de “çoğunluk imzaladı sen de imzala” tuzağına çekmek istemişti.

Grev kararının alınışı da sadece sendikacıların talebi değil, bizzat işçilerin yıllardır biriken sorunlarını artık bir yerde çözüm istemelerinin sonucu oldu. Grev hazırlığı bu nedenle işçinin katıldığı eylem ve etkinliklerle geçti.

Patronlar grev oylamasını dayattı, olmadı. İşçi greve evet dedi.

Bu sefer aralarından birkaçı MESS’ten kopup tek tek işyerleri olarak sendikayla sözleşme imzaladı.

Ancak, patronların büyük kısmı hükümete güveneceklerini biliyorlardı. İlk adım greve çıkan fabrikaların yoğun olduğu İzmit (Gebze) sanayicilerinden geldi ve hükümete grevi erteleme çağrısı yaptılar.

Patronlar greve bir gün dayanabildiler ve hükümet grevin ikinci gününde metal işkolundaki bir grevi “milli güvenlik” gerekçesiyle 60 gün süreyle erteledi. Yasalar, grevlerin ertelenmesinin ardından tekrar greve çıkma hakkı vermiyor, Yüksek Hakem Kurulu eliyle sözleşmeyi bağıtlamayı dayatıyor.

Grevin ertelenebileceğini en iyi sendikacılar biliyor. Daha önce de lastik işçilerinin, cam işçilerinin grevleri yine milli güvenlik nedeniyle ertelenmişti. Peşinden de taşeronlaşma ve işçi çıkartma gündeme geldi. Yani sendikasızlaştırma.

Metal grevi bir eşik. Eğer ertelemeye karşı işçinin mücadele etme yönünde bir iradesi oluşur ve sendika da bu riski alıp kavgaya evet derse, fiilen fabrikalarda direniş ve işgallerin gündeme gelmesi mümkün olur. Böyle bir hamle, Kavel direnişinden sonra metal işçilerinin tarihe yeni bir çentik atmalarını sağlamakla kalmaz, AKP hükümetinin otoriter ve baskıcı rejimine karşı kavganın öncülüğünü de işçi sınıfının almasına olanak verir.

Şimdi gözler DİSK, KESK ve beraberinde HDP, BHH gibi siyasal oluşumlardadır. İsterlerse, mücadeleyi destekleyip başlatabilirler ve AKP hükümetine gereken cevabı belki ilk kez hakettiği düzeyde vermeyi denerler.

Ekonomik ve siyasal iklim de buna uygun: Doların zirve yapması, tüm emekçilerin ücretlerinin satınalma gücünü sıfırladı ve metal işçilerinin greve devam kararı bütün düşük ücretlilerin sempatisini alacak, toplumsal destek bulacaktır.

Öteyandan SYRİZA’nın seçim zaferi ve Kobane’de IŞİD’in geri püskürtülmesi moral verici olmuştur. Kürt halkının demokratik mücadelesiyle işçi sınıfının demokrasi mücadelesini birleştirme fırsatı vardır. Bu fırsatı değerlendirecek siyasi irade eksiktir. Haydi dayanışmaya, haydi grev hakkını geri almaya!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Birleşik Metal-İş / Grev /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.