metal-iscisi-gebze 1

Ejot’ta işçi kalmadı

Sol Defter- Haber - 8 Şubat 2015 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel Gazetesinden Tolga Alp TURGUT’un haberine göre, Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Ejot Tezmak fabrikasında grev sonrası 82 işçi tazminatlarını alarak istifa etti. Bakanlar Kurulu’nun metal grevini yasaklaması sonrası işverenin MESS’ten ayrılarak kendileriyle masaya oturması için 43 işçi kıdem tazminatını alıp işten ayrılmak için başvuruda bulunmuştu. 15 yıl ve 3 bin 600 prim gününü doldurmayan diğer işçiler ise fabrikada üretimi durdurarak işverene karşı fabrika içinde direnişe devam etme kararı almıştı. Ejot Tezmak’ta patronla yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı.

Gazetemize konuşan Ejot Tezmak işçileri, “Patron ya MESS’i seçecekti ya da bu fabrika kapanacaktı. Biz asla geri adım atmadık sonuna kadar mücadelemizi sürdürdük. Tazminatlarımızı aldık ve istifa ettik” dedi. İşçiler protesto amacıyla son kez kart bastı.

İŞÇİLER: GERİ ADIM ATMADIK

Fabrikanın önünde bir açıklama yapan Birleşil Metal-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram, “Fabrikadaki 82 arkadaşımız istifa etti. Bu kararı fabrikada çalışan bütün işçi arkadaşlarımızla birlikte aldık. 3 bin 600 gün ve 15 yılını dolduran arkadaşlarımızın kıdem tazminatlarını istemesiyle sermaye sahibi işvereni sıkıştırma yoluna gittik.  İşverene çeşitli protokeller önerdik ancak işveren MESS’ten ayrılmak yerine fabrikanın işçisiz kalmasını tercih etti” dedi.

Birleşik Metal-İş İşyeri Baştemsilcisi İlker Tetik, “Bizim kararlılığımıza inanmayarak blöf yaptığımızı düşündüler. Kararlarımızı alırken tamamen işçi arkadaşlarımızdan gelen önerilerle aldık” dedi.

24 yıldır Ejot Tezmak’ta çalışan Birhan Birkal, “Burada hepimiz bir aile gibiydik. Ben kendi evimdeki eşimden çoluğumdan çocuğumdan çok Ejot fabrikasındaki arkadaşlarımı gördüm. Ancak bu grevde anladık ki patronlarla işçiler aile olamıyormuş. Patron MESS’i bize tercih etti. Yazıklar olsun” dedi.

14 yıldır Ejot Tezmak’ta çalışan Erdem Koç da “İşveren Ejot’ta üretim yapmayı unutsun biz yoksak bu fabrikada üretim de yok” dedi. Koç, “Sözleşmeyle ilgili her şeyi önerdik. MESS’ten ayrıl gel dedik yok dedi. MESS’te kal ama 3 yılık değil 2 yıllık sözleşmeyi imzala dedik yok dedi. Bence işverenin kafasında fabrikadaki sendikayı bitirmek var. Ama biz işçiler olarak kararlıyız bizi bu hale getiren işverenin yanında asla çalışmayacağız. Bütün arkadaşlarımız tazminatlarını aldı Ejot defteri kapandı” şeklinde konuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ejot Tezmak / Metal Grevi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.