akp_kongre_pankart1

Davutoğlu emir verdi, iki genç tutuklandı: Hepimiz Berkiniz!

Sol Defter- Haber - 9 Şubat 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dün yapılan AKP İstanbul İl Kongresi’nde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sırasında “Berkin’in katilleri yargılansın. Adalet istiyoruz” yazılı bir pankart açan 2 kişi gözaltına alınmıştı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre başbakanlık korumaları ve sivil polislerin saldırına uğrayan ve darp edilerek gözaltına alındıktan sonra savcılığa sevk edilen 20 yaşındaki 2 genç tutuklandı.

Pankartı açan Leyla Erdoğan ve Hicri Selviler’in Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’nde yapılan sorguları hakkında konuşan avukatlar savcılık sorgusunun 5 dakika sürdüğünü, sorgunun ardından 2 gencin “DHKP-C propagandası yaptıkları” iddiasıyla tutuklandıklarını söyledi.

Tutuklanan gençlerden Leyla Erdoğan sorgusunda, pankartta Dev-Genç imzası yer aldığını ancak örgütle hiçbir bağlantısı olmadığını, sadece sempati duyduğunu ifade ederek “Pankartın amacı, Berkin Elvan öldürüleli 603 gün olmasına rağmen katilleri bulunup yargılanmadı. Bu olaya dikkat çekmek amacıyla pankart açtım” dedi. Tutuklanan diğer genç Hicri Selviler ise sorgusunda Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasında adaletten bahsettiğini belirterek “Adaletten bahseden bir konuşma yapılırken biz de Berkin Elvan için adalet isteğimizi dile getirmek amacıyla pankart açtık. Başbakanın korumaları tarafından saldırıya uğradık” diye konuştu.

2 genç tutuklandıktan sonra cezaevine götürülürken konu hakkında konuşan avukat Aytaç Ünsal ise Taksim’de de aynı eylem gerçekleştirildiğini ancak eylemi yapan 3 kişinin Güvenlik Şube’ye götürülerek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlamasıyla işlem yapılarak serbest bırakıldığı aktardı. Aynı eylemin farklı şeylerle karşılaşmasını “siyasi talimat” farkı olarak tanımladı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP İstanbul Kongresi / Berkin Elvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.