ozgecan mersin

Özgecan yürüyüşü, polise rağmen gerçekleşti…

Sol Defter- Haber - 15 Şubat 2015 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

JINHA

MERSİN/ANKARA- Mersin’de sosyal medyadan örgütlenen guruplar kentin birçok noktasında yürüyüşler yaparak Özgecan’ın katillerinden minibüs şoförü Suphi Altındöken’in bağlı bulunduğu TOK firmasının bulunduğu Otogar’da bir araya geldi. Binlerce kişi polisin en az on kez engelleme girişimine rağmen “Jin jiyan azadi”, “Yasta değil isyandayız” sloganlarıyla Özgecan’ın evine yürüdü.

Özgecan Aslan’ın katledilmesi Mersin’de protesto edilmeye devam ediyor. Sosyal medyadan örgütlenen guruplar kentin birçok noktasında yürüyüşler yaparak Özgecan’ın katili minibüs şoförü Suphi Altındöken’in bağlı bulunduğu TOK firmasının önünde Otogar’da bir araya geldi. Yüzlerce kadın “Jin jiyan azadi”, “Yasta değil isyandayız”, “Tecavüz etmek erkelikse ben erkek değilim” ve “Özgecan’ın çığlıklarını duydunuz mu?” dövizlerini taşıyarak, “Özgancan Aslan ölümsüzdür”, “Hepimiz Özgecanız”, “Özgecan Aslan 20’sinde bir fidan” sloganlarını attı. GMK bulvarını trafiğe kapatan kitle, Özgecan’ın taziyesinin kurulduğu yer olan Kiretmithane Mahallesi’ne kadar yürümek istedi; ancak kitlenin önünü Devlet Hastanesi önünde polislerce kesildi. “Biz tecavüzcü değiliz” sözleriyle polis barikatına tepki gösteren kitle, barikatın kaldırılması ile yürüyüşüne devam etti. Kadınların önü kitlenin önü bu defa Pozcu tarafında bulunan GMK bulvarında bir kez daha kesildi. “Jin jiyan azadi” sloganlarını atan kitleye, “Aranızda provokatörler var” denilerek müdahale etmeye çalışan polislerden bazılarının TOMA’nı üzerine çıkarak, “Kadınlar öne erkeler arkaya geçsin” sözleri dikkat çekti.

Kadınların önünün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın taziye evine geldiği için engellendiği öğrenilirken, Mersin sokaklarında “Jin jiyan azadi” sloganları yankılanıyor.

‘Irz suçunun cezası idamdır’

Ankara’da ise Halkın Kurtuluş Partisi üyesi kadınlar, Özgecan Aslan için sokağa çıktı. Konur Sokak’ta bir araya gelen kadınlar sık sık, “Kadınlar sokağa mücadeleye”, “Gün gelecek devran dönecek Tayipler halka hesap verecek” sloganları atarak, “Katillerini tanıyoruz”, “Özgecan’ın hesabını para babaları düzeninden, ortaçağcı gericilikten soracağız” pankartını taşıdı. Kadınlar adına açıklama yapan Kıvılcım Zelal Kuşçu, 1993 yılında Madımak Oteli’ni yakarak insanları katleden zihniyet ile Özgecan’ı yakan zihniyetin aynı olduğunu söyledi.

‘Günü geldiğinde tek tek hesap soracağız’

Özgecan’ı katledenlerin ortaçağcı, gerici, insan, hayvan ve bitkiden farklı olarak dördüncü bir cins olduğuna vurgu yapan Kıvılcım, “Kadının sosyal açıdan ezilmişliğini fırsat bilen, sömürücü, vurguncu yani alın teri ile para kazanmayan, her türden ahlak anlayışından uzak sermaye sınıfına mensup erkekler, kadını cinsel zevklerini doyuracak obje olarak görmekte ve kullanmaktadır. Irz suçunun cezası idamdır” diye konuştu. Kıvılcım, Özgecan’ı sonsuzluğa uğurladıklarını ve gözyaşlarını içlerine akıttıklarını belirterek, “İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz, günü geldiğinde kara kaplı defterimizi açıp bir bir yargılayacağız” diye konuştu.

Açıklama alkış ve sloganlar ile son buldu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mersin / Özgecan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.