kadin timi

YDG-K uyardı: Başınıza geleceklerden biz sorumlu olmayız

Sol Defter- Haber - 15 Şubat 2015 - Kadın Hareketi / Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bêrîtan Elyakut/JINHA

AMED – Diyarbakır’da kadına yönelik her türlü saldırı ve kadın katliamlarına karşı genç kadınlar tarafından Arin Mirxan Kadın Savunma Timleri kuruldu. Timin kurucularından Yekbun, “Özgecan’ın katledilmesi vahşi erkek zihniyetinin ne boyuta ulaştığını gözler önüne serdi. Eğer her hangi bir kadına en ufak bir yöneliminiz olursa, karşınızda nerden çıktığını bile anlamadığınız, kadın timlerimizi bulursunuz. Başınıza geleceklerden biz sorumlu olmayız. Çünkü öz savunma en temel canlı hakkıdır. Bizde insan olmaktan gelen bu hakkımızı kendimiz ve tüm kadınlar için kullanacağız” dedi.

Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Adeta kadın kırımının yaşandığı bu coğrafyada günde ortalama 5 kadın tanıdığı yada hiç tanımadığı erkekler tarafından katlediliyor. Son olarak Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardında kadınlar ‘can güvenliğimiz yok, yaşama hakkı istiyoruz’ diyerek isyan başlattı. Kürt kadın hareketinin bir süredir gündeminde olan kadınların öz savunması ise Diyarbakır’da Genç Kadınlar eliyle hayata geçiriliyor. Rojava devriminde kadın direnişinden ilham alan genç kadınlar YDG-K Arin Mirxan Kadın Savunma Timini kurdu.

‘Kadın sistem için tehlikeli’

Arin Mirxan Kadın Savunma Timini aktivisti Yekbun, eril zihniyetin kadın kırımı üzerinden kendi varlığını sürdürdüğüne dikkat çekerek, her geçen gün öldürme yöntemlerinin değiştiğini bunun kadına yönelik tehdit olduğunu söyledi. Yekbun, “Erkek egemen sistemi kökünden kazıyacak güç ve irade de olan genç kadın bu sistem için büyük bir tehlike olmaktadır. Ana tanrıça kültürünün savunucuları olan genç kadınlar yeni yaşamı bu temelde inşa etme iddiasındadır” dedi.

‘Özgecan’ın intikamı alınacak’

Kadınların ‘namus’ ve ‘din’ adı altında tehditlerle ev kapatılmaya çalışılmasının asla kabul etmeyeceklerini belirten Yekbun, “Kadınlar namus adı altında eve kapatılmış, tahrik etti diye tecavüz edilmiş, güzel diye taciz edilmiş ve çiçeğim gülüp denilip en vahşi şekilde katledilmiştir. En son gündeme gelen Özgecan Aslan’ın katliamı da bundan bağımsız değildir. Bu vahşet erkek egemen zihniyetin hangi boyutuna ulaştığını bize çok açık bir şekilde göstermiştir. Yurtsever devrimci genç kadınlar olarak Özgecan’ın şahsında tüm yaşanan kadın katliamlarının intikamını alacağız” dedi.

‘Kadına saldıran karşısında bizi bulur’

Sistemin kadın sömürüsüne, tacize, tecavüze ve katliamlara karşı Kobane’deki direnişinin öncülerinden Arin Mirxan anısına onun ismiyle kadın savunma timinin kuruluşunu ilan ettiklerini aktaran Yekbun, “Bizlerde erk zihniyetiyle gerçekleşen tüm taciz, tecavüz ve katliamlara karşı Arin Mirxan Kadın Savunma Timini oluşturduk. Erkeklerin kadına dönük her türlü şiddetine karşı bir cevap olacağız” diye konuştu.

‘Kadına şiddet uygulayan erkeğe cevap verilecek’

Tüm alanlarda yapılan saldırılara karşı anında cevap olmak için mahallelerde iletişim ağı oluşturduklarını aktaran Yekbun, Diyarbakır’da sokakta kadınlara sözlü yada fiziki saldırı düşüncesi olan erkekleri uyararak, “Eğer her hangi bir kadına en ufak bir yöneliminiz olursa, karşınızda nerden çıktığını bile anlamadığınız, kadın timlerimizi bulursunuz. Başınıza geleceklerden biz sorumlu değil. Çünkü meşru savunma en temel insan hakkıdır. Bizde insan olmaktan gelen bu hakkımız kendimiz ve tüm kadınlar için kullanacağız” diye anlattı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kadın cinayetleri / kadın timi / YDG-K /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.