ozgecan-3-hopa

Kadınlar isyanda…!

Sol Defter- Haber - 16 Şubat 2015 - Kadın Hareketi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Özgecan’ın katledilmesinin ardından Türkiye’de sistematik bir hal almış olan kadın katliamlarına yönelik öfke dinmiyor. AKP iktidarı 12 yıldır artan cinayetlere karşı önlem almazken politikaları ve söylemleriyle şiddetin artmasına destek veriyor. Türkiye’nin dört bir yanında 3 gündür binlerce kişinin katılımıyla yapılan eylemlerle öfke sokağa yansıyor. Hopa, Kastamonu, Edirne ve Adana’da sokağa çıkan binlerin dışında Büro Emekçileri Sendikası da bugün İstanbul’da eylemdeydi. 

HOPA

Kadın katliamlarına karşı öfkesini haykıran hopalı kadınlar bugün (16 Şubat) sokaklardaydı. Halkevci Kadınlar’ın çağrısıyla Hopa Parkı’nda bir araya gelen kadınlar “Yasta değil isyandayız”, “Özge’nin hesabını kadınlar soracak” sloganlarıyla yüyüşe geçti.

Şehir merkezinde yürüyüş yapılan yürüyüşün ardından Hopa Meydanı’nda basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan Kemalpaşa Halkevi yöneticisi Esin Özmer “Bizim fıtratımızda eşitlik ve özgürlük var, kadın düşmanlarından, tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak ve sokaklar kadınlarla özgürleşecek” dedi. Basın açıklamasının ardından kurulan kadın kürsüsünde kadınlar söz alarak tepkilerini dile getirdi.

hopa-ozgecan (3)

Büro emekçileri: “Özgecan’ın hesabını soracağız!”

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 3 Nolu Şube üyesi emekçiler, Özgecan Aslan’ın katledilmesine işyeri önlerinde yaptıkları eylemlerle tepki gösterdiler. Siyah giyinerek ve siyah kurdeleler takarak işbaşı yapan büro emekçileri, tepkilerini Anadolu Yakası’nda 6 ayrı işyerinde yaptıkları eylemlerle dile getirdiler.

umraniyeSGM

Bostancı Vergi Daireleri Kompleksi ve Pendik Vergi Daireleri Kompleksi, Anadolu Adalet Sarayı C Kapısı, Ümraniye Vergi Daireleri Kompleksi, Ümraniye Sosyal Güvenlik Merkezi ve Pendik Sosyal Güvenlik Merkezi önünde büro emekçileri yaptıkları kitlesel eylemlerle katliamı lanetlediler. “Yasta değil isyandayız! Özgecan’ın hesabını soracağız!” pankartı açan büro emekçileri, “Özgecan’ın katili, kadınlara yaşamı dar etmeye çalışan siyasi iktidar ve kapitalist sömürü düzenidir” dediler. Yapılan açıklamalarda “Her yönüyle çürümüş, kokuşmuş ve yolsuzluk batağına batmış kapitalist dünya düzeni, çocuklarımıza uyuşturucudan ve geleceksizlikten başka bir şey sunamamakta, kendi sefil çıkarları uğruna insanlığa savaşlardan, ölümden ve yoksulluktan başka bir şey vaat edememektedir. İşte düzenin bu yozlaşmışlığı ve kirli doğası üzerinden ayakta duran siyasi iktidardan beslenenler, 6 yaşındaki çocukla evlenilebileceğine, annelerinin diz üstü etek giymesinden dahi tahrik olunabileceğine, kadının çalışmasının caiz olmadığına, çalışan kadının fuhuşu özendireceğine dair pervasızca açıklamalar yapmaktadırlar. Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ve siyasi iktidar tarafından açık destek gören İŞİD çetesinin kadın pazarları kurarak kadınları köleleştirmesi ve satışa çıkarması, gerçekte bu zihniyetin ürünüdür” denildi.

“Bu çürümüş düzene, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına karşı, kadınıyla erkeğiyle tüm emekçiler ayaktayız; tecavüz insanlık suçudur, tecavüze karşı ayaktayız; Özgecan’ı yakan gericiliğe ve bu gericiliği besleyen kokuşmuş sömürü düzenine karşı ayaktayız!” sözleriyle basın açıklamaları sonlandı.

KASTAMONU

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Kadın Platformu, Özgecan Aslan için dün (15 Şubat) Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Özgecan Aslan cinayetinin sorumlusu olarak iktidarı gösteren KESK Kadın Platformu adına, Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sibel Kibar, tecavüzlerin engellenmesi için uygulamaya konulması dile getirilen “pembe otobüs”gibi uygulamaların ise kadınları toplumun dışına itmenin başka bir aracı olduğunu vurguladı.

Sibel Kibar, “Üç gündür kayıp olan 20 yaşındaki Özgecan’ın yakılmış cesedinin bulunduğu haberi ülkemizde kadına yönelik şiddetin korkunç boyutlarını bir kez daha gözler önüne seriyor. AKP Türkiye’sinde her gün bir kadın öldürülmeye devam ediyor. Gerici söylemler sınır tanımıyor, kadınlar her gün şiddete maruz kalıyor, katlediyorlar. “Madencinin fıtratında ölüm vardır” diyen gerici zihniyet, “kadının fıtratında dayak, taciz, tecavüz ve ölüm var” diyerek iktidarın artan tacizlerin ve tecavüzlerin ardından yine kadınları suçladığına dikkat çekti. “Annesinin diz kapağından tahrik olan gericiler elbette suçu kendilerinde aramayacaklardır. Ancak biz suçluları biliyoruz” diyen Kibar Özgecan’ın katledilmesinin tesadüf olmadığını erkek egemen sistem ve gerici politikaların bir sonucu olduğunu vurguladı. Katillerin en ağır cezayı almasını talep eden kadınlar Cumhuriyet Meydanı’ndan Çengeller Köprüsü’ne kadar sloganlar atarak yürüdü.

kastamonu (3)

ADANA

Adana’da Özgecan için bir araya gelen binlerce kişi kent içinde yaptıkları yürüyüşle İstasyon Meydanı’na gelerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

adana

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hopa / Kadın cinayetleri / kadın isyanı / KESK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.