ADALET BAKANI ERGIN VE KOSE YAZARLARI SILIVRI CEZAEVI'NDE

Şakran cezaevi raporu: 2012’den beri tevcavüz var!

Sol Defter- Haber - 27 Şubat 2015 - Teorik Tartışmalar / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hülya Karabağlı

“Çocuk ve gençler” görüşmede, cinsel istismar ididalarını reddetmedi. Raporda bu durum, “Çocukların zaman zaman aynı odalara girdikleri ve benzer cinsel istismarların olabileceği anlatıldı” ifadesiyle yer aldı. Sinirlenen ve kavga eden çocukların Mavi Oda denilen ve duvarları mavi süngerle kaplı tecrit odalarına konuldukları ve burada birkaç saate kadar bekletildikleri de CHP heyetine söylendi.

CHP’li Atıcı raporunda, önemli bir uyarıda bulundu ve “Erişkin cezaevlerinde bulunan çocuk koğuşlarının durumu çok daha vahimdir, bu koğuşlarda 8-10 çocuk aynı ortamda kalmaktadır, bu uygulamaya acilen son verilmelidir” dedi.

CHP heyetinin İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu raporu şöyle:

Şakran Cezaevi CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven tarafından 26 Şubat 2015 tarihinde ziyaret edilmiş olup hem cezaevi yetkilileri, hem de cezaevinde bulunan çocuklarla görüşülmüştür. Çocukların cezaevindeki genel sorunları yanında son zamanlarda basına yansıyan taciz, tecavüz, kötü muamele ve işkence iddiaları da araştırılmıştır.

Kurum yetkilileri ile yapılan görüşmede Kurum Müdürü Hamit Karslıoğlu, ikinci müdürler, kurum psikologu ve kurum öğretmeni hazır bulunmuştur.

Son günlerde basına yansıyan cezaevindeki çocuklara taciz, tecavüz ve şiddet olaylarının yeni olmadığı, geçmiş günlerde yaşandığı ve tekrar yaşanmaması için yapılan çalışmalar kapsamında yapılan yazışmaların basına yansıdığı ifade edildi.

ÇOCUK VE GENÇLERLE YAPILAN GÖRÜŞMELER

Çocuk ve gençlerle yapılan görüşmelerde:

* Çocuklar televizyon kanallarının yetersiz olduğunu Halk Tv, Ulusal Kanal ve Kanal B izleyemediklerini ifade ettiler.

TECAVÜZ SUÇLUSU ÇOCUK YİNE ŞAKRAN’DA

* 2012 yılının Haziran ayında bir çocuğun diğer bir çocuğa tecavüz ettiği ve bu nedenle yargılanarak ceza aldığı ve halen aynı cezaevinde kaldığı söylendi.

* Çocukların zaman zaman aynı odalara girdikleri ve benzer cinsel istismarların olabileceği anlatıldı.

* İki yıl öncesine kadar yoğun olarak fiziksel (hortum ve süpürge sapı ile dayak) ve sözel şiddete maruz kalındığı, son zamanlarda zaman zaman sözel şiddet yaşandığı bildirildi.

“KAMERA OLMAYAN YERDE ŞİDDET UYGULUYORLAR”

* Sinirlenen ve kavga eden çocukların Mavi Oda denilen ve duvarları mavi süngerle kaplı tecrit odalarına kondukları ve burada birkaç saate kadar bekletildikleri ifade edildi.

ANKARA’YI İHBAR ETTİ

* Ankara Çocuk ve Gençlik Cezaevinden gelen bir genç orada ciddi anlamda şiddet gördüğünü, kamera olmayan yerlerde görevlilerin dayak attığını, sözel şiddete maruz kaldığını ve sıkça küfür edildiğini iddia etti.

* Çocuklar yemek miktarının az olmasından yakınmaktaydı.

* Bazı çocuklar ailelerinin maddi imkansızlık nedeni ile ziyarete gelemediklerini ifade ettiler.

* Çocuklar cezaevinden tahliye edildikten sonra ne yapacaklarını bilemediklerini ve bu yüzden tekrar suça sürüklendiklerini ifade ettiler. Bu nedenle tahliye sonrası devletin bir program dahilinde kendilerini yönlendirmesini ve iş bulunmasını istediler.

* Çocukların hemen tamamı af beklediklerini bildirdiler.

ÇOCUKLARIMIZ CEZAEVİNDE KORUNAMIYOR

Şakran cezaevinde ve daha önce diğer çocuk cezaevleri ve cezaevlerinin çocuk koğuşlarında yaptığımız incelemeler sonucunda aşağıda belirttiğimiz hususları kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz.

Şakran Cezaevi’nde yaklaşık iki yıl önce meydana gelen taciz, tecavüz ve işkenceye varan şiddet olayları pek çok cezaevinde sıklıkla yaşanmaya devam etmektedir. Çocuklarımız cezaevlerinde yeterince korunamamaktadır.

Çocukların suça sürüklenmelerinin en önemli nedeni yoksulluk ve fakirliktir. Çocukların suça sürüklenmesini önlemeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Çocuk bir kez suça sürüklendikten sonra yeniden topluma kazandırılması zor olmakta hatta mümkün olamamaktadır.

ÇOCUKLARDA TUTUKLULUĞA SON VERİLMELİ

* “Çocuk ve cezaevi” kelimeleri, vicdanen, hukuken ve insani açıdan yan yana gelememektedir. Bu nedenle çocuk cezaevleri kapatılmalıdır. Hükümlü tüm çocuklar hiçbir şartta ceza infaz kurumlarına girmemelidir. Mutlaka ve sadece eğitim evlerinde aileleri ile beraber rehabilite edilmelidir.

* Çocuklarda tutukluluğa bir an önce son verilmelidir. Çünkü tutukluluk hali çocuklara peşin ceza uygulamasıdır. Yasal düzenleme yapılana kadar, halen tutuklu bulunan çocuklar;

* Hemen eğitim evlerine nakledilmelidir.

* Yemekler, yaşlarının gerektirdiği ölçülerde uzman görüşü ile verilmeli ve erişkinlerden ayrılmalıdır.

* Çocuklarını görmek isteyen ailelerin ziyarete gelip gitmeleri Adalet Bakanlığı tarafından sağlanmalıdır.

ERİŞKİN CEZAEVLERİNDE ÇOCUK KOĞUŞLARI VAHİM

* Erişkin cezaevlerinde bulunan çocuk koğuşlarının durumu çok daha vahimdir, bu koğuşlarda 8-10 çocuk aynı ortamda kalmaktadır, bu uygulamaya acilen son verilmelidir.

* Eğitim evlerinde ve tahliye sonrasında çocuklara düzenli ve devamlı sosyal danışmanlık verilmelidir.

* Çocukların kaldığı her alanda, tüm yasal tv ve radyo kanalları izlenebilmelidir. Ayrıca kapalı devre yayınla, meslek, dil, spor, açık öğretim gibi alanlarda, eğitim programları devamlı olmalıdır. İsteyen istediğini ayrıca izleyebilmelidir.

* Çocuk tutuklu iken (cezası sabit değilken) açık görüşünün çok kısıtlı olduğu, çocuk hükümlü iken açık cezaevine alınarak serbestçe görüştüğü anlaşılmaktadır. Bu bir çelişkidir. Tüm tutuklu ve hükümlü çocuklara her gün açık görüş imkânı sağlanmalıdır.

* Eğitimevinde kalan çocuklara izin kullandırmak yerine, aileler, devletin-kurumun organizasyonu ile getirilip eğitimevi veya yakın bir yerde misafir edilmelidir. Böylece çocukların izinlerini, kendilerini suça sürükleyen ortamda geçirmesinin önüne geçilecektir.

* Eğitimevleri, ülkemizin coğrafi yapısı ve ihtiyaca göre bölgeselleştirilmelidir. (Güneydoğu için Diyarbakır veya Elazığ, Güney Anadolu için Mersin, Doğu için Erzincan, Batı için Uşak, Marmara için İzmit veya Düzce gibi) (ZETE)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cezaevleri / çocuk tutuklular / işkence / Tecavüz /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.