kastamonukadın isci

130 kadın tekstil işçisi 8 Mart’ta işsiz kaldı…

Sol Defter- Haber - 8 Mart 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kastamonu’da yaklaşık 10 yıldır fason üretimi yapan Tekstil, son aylarda dolardaki artış ve masrafların artması nedeniyle firmaların işlerini geri çekmesi üzerine iflas etti. Bunun üzerine Kardem Tekstil, kendisine ait dikiş makinelerini almak için Kastamonu’ya geldi. Kastamonu’da gece yarısı işçilere duyurmadan dikiş makinelerini kaçırmak isteyen tekstil firmasını, bazı işçilerin dikiş makinelerini kamyonlara yüklenirken görmesi üzerine işçiler, birbirlerine haber vererek tekstil önünde toplandı. İşçiler, dikiş makinelerinin kamyonlara yüklenmesini engelleyerek, alacaklarına karşılık dikiş makinelerine el koydu. Daha sonra emniyet güçlerine haber veren işçiler, alacaklarının ödenmediğini belirterek, tekstil firmasından şikayetçi oldular.

Bunun yanı sıra, yaklaşık 10 yıldır Kastamonu’da faaliyette bulunan Yüba Tekstil’de çalışan 130 kadın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde işsiz kaldı. Bazı işçi kadınlar, alacaklarını alamadıklarını ve bu yüzden mağdur olduklarını belirterek, gözyaşlarını tutamadı.

“PARALARIMIZI ALMADAN MAKİNELERİ TESLİM ETMEYECEĞİZ” 
İşçiler adına açıklamada bulunan İsmail Gülnar, “İki aylık maaşımızla birlikte 4 aylık mesai alacaklarımızı alamadık. Üçüncü ayımızın maaş günüde 15 gün geçti ve hala beklemekteyiz. Bugün yarın ödeyeceğiz dediler. En sonunda ana firma Kardem Tekstil Kastamonu’ya gelerek, makinelerini kaldırmak istiyor. Bizlerinde alacakları olduğu için burada bütün arkadaşlarımız mağdur oldu. Burada 150 kişi çalışıyor, hepimizin evinde 4 kişi olduğunu kabul edersek 600-700 kişi mağdur olmuş durumda. Bizler, iki aydır her türlü sıkıntıdayız. Kiramızı, faturalarımızı, doğalgazımızı, elektriğimizi, suyumuzu ödeyemedik. Hepimiz mağduruz. Bizler, bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Kendilerine, yetkililer tarafından maaşlarının hep yatacağının söylendiğini ifade eden İsmail Gülnar, “Sorunların çözüleceği, iş geleceği söylendi. Ama şimdiye kadar çözülmedi. Saatimiz şuanda 01.15’i gösteriyor, makineler kaldırılıyor yine para yok. Bittik, artık kapatıyoruz. Bir neticeye varıncaya kadar burada bekleyeceğiz. Konu resmiyete düşüp, adli süreç başlayana kadar burada bekleyeceğiz. Bütün resmi haklarımızı sonuna kadar arayacağız” diye konuştu.

“Paramızı ödeyip, makinelerini alsınlar” diyen Gülnar, “Karda kışta çalıştık, gecemizi gündüzümüze kattık, biz hakkımızı istiyoruz. Baştan bize iflas ettiklerini diyeceklerdi, ama gece gelip buradan makinelerini kaçırmak istediler. Bize, hep sorunların çözüleceği söylendi ama en sonunda kamyonlar geldi, makineler kaçırılmak istendi. Kimseye duyurulmadan makineler kaldırılıyor. Sabah geldiğimizde makine falan yok, bomboş bir yer görecektik” şeklinde konuştu.

“AMA FİRMA İLE SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ” 
Makinelerin yükleme işlemini durduklarını ifade eden Yüba Tekstil’in sahibi Rıdvan Yücesoy, “Bu akşam bir şey gitmeyecek. İsterseniz aranızdan birisini nöbetçi buraya bırakabilirsiniz. Bu akşam makineler kaldırılmayacak. Ana firmaya söyledik, gidip patronlarıyla konuşacaklar. Bizlere bir şans daha talep ettik. Bu kadar insanın mağdur olmaması adına bize bir şans daha verilmesini isteyeceğiz. Karar olumlu çıkarsa işimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu esnada Yücesoy’a bazı işçiler tepki gösterdi. İşçiler, “Bu milletin patronu sensin. Oraya buraya topu atmanın bir anlamı yok. Borçlu olan sensin. Biz, sizi biliriz, başkasını bilmeyiz” dediler.
Bunun üzerine tekstil firmasının sahibi Rıdvan Yücesoy, “Borçlu olan benim, bu şirketle başladık, bir şeyler yapmaya çalıştık. Fakat içeri girdik. Şildi adamlar makinelerini kaldırıp götürelim dediler. Ama borçlu benim” şeklinde cevap verdi.

Bu esnada bazı işçiler, tekstil firmasının sahibi Yücesoy’a yönelik, “Sen, çıkıp arkadaşlar kusura bakmayın yürütemedik deseydin. Gecenin bir vaktinde bizleri buraya diktin. Makineleri kaçırmak istedin. Buraya sabah gelecektik, bomboş bir bina bulacaktık. Hiçbir şey olmayacaktı. Bu kadar emekçinin bu kadar işçinin parası yenmez” dediler.

“İŞÇİLER TEKSTİL FİRMASINA TEPKİ GÖSTERDİ” 
İşçiler, tekstil firmasına tepki göstererek, şunları söyledi: “Biz, Kardem Tekstil’den ekmeğimizi geri istiyoruz. Onlardan başka bir şey istemiyoruz. İçeride kalan paramızı istiyoruz, çalışıp yeniden ekmeğimizi kazanmak istiyoruz. Gecenin yarısında duyup buraya geldik, çoluğumuzu çocuğumuzu evde bıraktık. Bizim maaşlarımızı ödesinler. Yarın kira vereceğiz, ne ile vereceğiz bu kiraları, faturalarımızı nasıl ödeyeceğiz”

Çeşitli siyasi partilerin milletvekili aday adaylarının ara buluculuğu sonrasında işçiler, aralarından belirledikleri birkaç ismi nöbetçi bırakarak olaysız bir şekilde dağıldı.

direnemek.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 8 Mart / tekstil işçilyeri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.