HDP logo

HDP’ye oy ver, devrimci işçi partisini inşa et!

İşçilerin Sesi - 14 Mart 2015 - Teorik Tartışmalar / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri, sermayenin destek verdiği AKP’nin “Yeni Türkiye” siyasetinin oylanması olacak. AKP 4. İktidar dönemine 400 milletvekili hedefiyle hazırlanıyor. 7 Haziran’da sadece yeni anayasa ve Tayyip Erdoğan’ın başkanlığına giden süreç oylanmayacak; aynı zamanda taşeron sistemi, grev erteleme, sendikasızlaştırma, kıdem tazminatı fonu da oylanacak. Burjuva demokrasinin sınırları yeniden çizilecek.

Sermaye sınıfının ve AKP’nin çıkarları her geçen gün ortaklaşmakta. Her ikisi de farklı düzeylerde “kriz” beklentisi içinde. Sermaye, grevlere dayanamayacak durumda. AKP ise, Gezi İsyanı ve ardından 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları yoluyla iktidar bloğunu dağıtmış durumda. Suriye politikasında ve özellikle Kobane’de kaybeden tarafta. İktidarına yönelik tehdit algısı içinde.

İşte bu yüzden, İç Güvenlik Paketi hem sermayenin hem de AKP’nin krizine derman bir yasa tasarısı; baskı gücünü artırmak her ikisinin de çıkarına hizmet ediyor.

Parlamento içinde AKP’nin pervasız gidişinin hızını kesecek olan hangi muhalefet partisi olabilir? “CHP-MHP” birlikteliği ne de tek başına CHP AKP karşısında etkili bir muhalefet partisi değil. Bu partiler veya ittifakları durumu,  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüldüğü gibi, AKP karşısında başarısız olmuştur.

Parlamento içinde, AKP’nin dayatmalarına karşı çıkan tek muhalefet partisi HDP’dir. AKP’ye demokratik talepler ekseninde karşı duracak birleşik bir seçenek, mevcut güçler dengesi içinde HDP etrafında toplanabilir. Haziran seçimlerinde yüzde 10 barajını aşma hedefi, 12 Eylül barajlarından birini yıkmak anlamına geleceği gibi, AKP’nin ve sermayenin politikalarını frenlemek yönünde adım olacaktır.

Devrimci komünistler için 7 Haziran seçimleri için izlenecek taktik tutum, sadece AKP’nin geriletilmesi, siyasal hedeflerine ulaşacak sayıda milletvekili çıkartmasının engellenmesi değildir. Bu vesileyle yanyana gelen demokratik muhalefeti, seçim ertesinde de sermayenin ve AKP’nin politikalarına karşı ortak bir mücadele hattına taşımaktır. Bu, Kürtlerin, kadınların, Alevilerin, işçilerin, kentsel dönüşüm mağdurlarının kurtuluşu olmasa da, onların mücadelesine destek demektir. AKP’nin dizginsiz ve pervasız gidişine; gerici, otoriter, sömürücü politikalarına belirli bir düzeyde fren anlamına gelir.

HDP demokratik bir muhalefet partisidir; kökeninde Kürt halkının demokratik mücadelesi vardır. HDP kendini radikal demokratik bir parti olarak görüyorken,  ­ona ayrıca proleter devrimci bir öz atfetmenin siyasi bir karşılığı yoktur.

HDP’ye oy vereceğiz ve gücümüzün elverdiği oranda komünist propagandayı sürdüreceğiz. İşçi sınıfının devrimci mücadelesi olmaksızın bu düzeni seçimler yoluyla değiştiremeyeceğimizi açıklayacağız.

Öte yandan, kimi sosyalist, devrimci çevrelerin bağımsız aday girişimleri olabilir veya boykot çağrısı yapabilirler. Bugünkü siyasal durumda bu taktiklerin somut karşılığı propaganda düzeyini aşamayacağı için, “HDP’ye oy ver komünist propagandanı sürdür, devrimci işçi partisini inşa et!” taktiğinden daha ileri bir hamle olmayacaktır.

Sonuç olarak, sermaye sınıfına karşı işçi sınıfının bağımsız devrimci siyasi gücü, partisi oluşturulamamıştır. Bu durumda, Komünist Manifesto’da Marks ve Engels’in, “çeşitli muhalefet partileri karşısında komünistlerin durumu” başlıklı bölümde ifade ettikleri gibi “Komünistler işçi sınıfının acil hedeflerinin gerçekleştirilmesi, geçici çıkarlarının sağlanması için savaşırlar; (…)  hareketin geleceğini temsil eder ve korurlar” (…) “komünistler her yerde kurulu sosyal ve siyasal düzene karşı her türlü devrimci hareketi desteklerler. Bütün bu hareketlerde, o sıradaki gelişme düzeyi ne olursa olsun mülkiyet sorununu hareketin baş sorunu olarak öne çıkartırlar” diyebiliriz.

Komünist devrimcilerin taktik tutumları HDP’ye oy vermek olurken, stratejik hedefleri işçileri sınıf mücadelesi temelinde her düzeyde örgütlemek ve devrimci işçi partisini inşa etmek olmalıdır.

İşçilerin Sesi Gazetesi, Mart 2015, sayı 36 (gözden geçirilmiş metin)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 7 Haziran 2015 Seçimleri / HDP / İşçilerin Sesi Gazetesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.