bosch-iscileri-eylem

Bosch ‘Para Kaybetmektense Güven Kaybetmeyi Tercih Ediyor’

Sol Defter- Haber - 18 Mart 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bosch’ta işçiler taleplerinin karşılanmaması karşısında eylemi sürdürmekte kararlılıklarını gösterirken Bosch yönetiminin işten atma tehditleri karşısında Türk Metal eylemi iptal etti.

Toplu sözleşme sürecinde arabulucu aşamasının bitmesine sayılı günler kala Bosch’ta gerilim yükseliyor. Anlaşmazlık nedeniyle yeni üretim hattı için fabrikaya gelen BMW yöneticileri dolayısıyla planlanan eylem karşısında Bosch yönetimi, işsizlik sopasını göstererek gözdağı verirken işçiler tepkili.

Alınan bilgilere göre BMW yöneticilerinin fabrikaya gelmesini değerlendirmek üzere yapılacak eylem başlamadan önce, vardiya girişinde turnikede hemen hepsi 20 yılı aşkın süredir çalışan işçilerin kartları okunmadı. Hemen ardından Bosch yönetimi Türk Metal yöneticilerini uyararak eylemin yapılması halinde kartları okunmayan işçilerin ertesi gün işten atılacağını bildirdi. Sendika yöneticileri de bu gözdağı üzerine geri adım atarak eylemi iptal ettiler.

Eylemin iptal edilmesine Bosch işçilerinin tepkisi büyük olurken, işten atılmakla tehdit edilen işçiler de bedel ödemeye hazır olduklarını bildirdiler. Alınan bilgilere göre geçtiğimiz hafta işçilerle toplantı yapan personel müdürü “Tamam size istediğiniz zammı vereceğiz kabul ama en eski ve ücreti yüksek olan 300 kişiyi de işten çıkaracağız” dedi. Bugün yapılan yeni hamle ile yönetimin bu sözün boşa sarfedilmediğini göstermeye çalıştığı anlaşılıyor.

İşçiler Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Mesut Gezer’in fabrikaya geldiğinde kullandığı “Bu süreçte tek bir çalışanın başına bir şey gelirse fabrikayı başlarına yıkarım” sözlerini hatırlatıyorlar. Geri adım atmakla Türk Metal’nin itibarının iyice sıfırlandığını, bu noktadan sonra boyun eğmesi ve olası bir satış sözleşmesi imzalaması durumunda tepkilerinin büyük olacağını vurguluyorlar.

Bosch’ta halihazırda hava oldukça gerkin. İşçiler BMW yöneticileri 2 gün daha fabrikadayken eylemin gerçekleştirilmesini istiyorlar.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bosch İşçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.