hema_maden-iscileri1-700x410

Şirket önce maaşları vermedi, sonra eylem yapan madencileri işten çıkardı

Sol Defter- Haber - 21 Mart 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sabah 08.30’da ocakta iş başı yapan işçiler, mesai bitiminde madenden çıkmayarak yerin 400 metre altında gece boyunca alacaklarının ödenmesi için direndi. Yapılan eylem sonucu işverenin ertesi gün işçilerin 2 aydır alamadıkları maaşı hesaplarına yatırmasıyla işçiler 26 saat sonra eylemi bitirerek ocaktan çıktı.

Ücretleri ödendikten sonra eylemlerini bitiren işçiler işbaşı yapmalarına rağmen maden şirketi tarafından işlerine son verildi. İşçinin temel hakları olan kıdem tazminatı, iş güvencesi ve işsizlik ödeneği hakkı tanımayan 4857 sayılı iş kanunu doğrultusunda işten çıkarıldıklarının işveren tarafından kendilerine tebliğ edildiğini söyleyen işçiler, duruma tepki gösterdi.

Madenciler işlerine son verilmesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldıkları işten ayrılış bildirgeleri ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne giderek işvereni şikayet etti. İşlerine son verilen işçilerden 38 yaşındaki Ümit Güneş, 14 yıldır aynı maden ocağında çalıştığını ve maaşlarını alamadıkları için yaptıkları eylem sonucu işten çıkarıldıklarını söyledi.

Özel maden şirketinin, kıdem tazminatı ödememek için haklı eylemlerini işyerindeki ahlak ve düzeni bozma sebebi olarak görüp böyle bir yola başvurduklarını düşündüklerini belirten Güneş “3 yıldan bu yana düzenli maaş alamıyorduk. Son ücretlerimizi de alamayınca ocakta eylem yaptık. 2 aylık maaşlarımız ödendi ve dışarıya çıktık. Sonra işveren bize çıkış verdi. Eylem yaptık diye, iş yerinin düzenini bozduğumuz gerekçesiyle çıkış verdi. Biz arkadaşlarla bir araya gelip hakkımızı aramaya çalışıyoruz. Eğer ki bizim haklarımız gözetilemezse, gereği yapılmazsa Madenci Anıtı’nda ailelerle bir araya gelip eylem yaparak sesimizi Ankara’ya duyurmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

38 yaşındaki Koray Akbulut da ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını belirterek, “Eğer biz böyle davrandıysak bizim başımızda eylem sırasında iki nezaretçimiz vardı. Eğer böyle bir şey varsa gelsin nezaretçilerimize sorsunlar. Biz ocağın tahkimatını yaparak sağlam şekilde ocağı bırakarak dışarıya çıktık. İnşallah sorunumuz çözülür” dedi.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: maden işçileri / Zonguldak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.