TKP ve bayrak

“Haziran Hareketi” içinden yeni bir seçim tavrı: KP seçimlere katılıyor!

Seyfi Adalı - 24 Mart 2015 - Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Birleşik Haziran Hareketi (BHH), 7 Haziran seçimleriyle ilgili karar alırken, konuyu meclislerine taşımış ve oradan çıkan önerileri Yürütme Kurulu üzerinden karara dönüştürmüştü. Seçimlerde Haziran İsyanının değerlerini benimseyen aday ve partilere oy vereceğini belirten BHH Yürütmesi, CHP ile HDP’ye eşit mesafede durmuştu (http://birlesikhaziranhareketi.org/hazirandan-secime-iliskin-aciklama/).

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş’ın sıkça ifade ettiği CHP ve HDP ile BHH’nin ortaklaşması, seçimlerde yanyana gelmesi ise, karşılık bulmayacağı baştan belli bir öneri olarak ortada kaldı.

Devrimci Yol’un liderlerinden Oğuzhan Müftüoğlu’nun Ege Meclisi internet sitesinde yayınlanan röportajında CHP’nin yapması gerekenleri ifade ederken seçimlere katılan partiler içinde HDP’nin adını bile zikretmemesi, nasıl bir siyasal perspektife sahip olunduğunun sadece bir kanıtıdır. (http://egemeclisi.com/R%C3%96PORTAJLAR/58107/_syriza_gibi_bir_olayin_gelismesi_pekala_turkiye_de_de_mumkun_)

BHH merkez yürütmesinin açıkladığı karara rağmen, Haziran Hareketi bileşenleri farklı farklı tutumlar açıklıyorlar. ÖDP ve HKTP ise, henüz kararını net açıklamayan iki parti olarak duruyorlar.

BHH içinde yer alan bileşenlerin bir kısmı (Emekçi Hareket Partisi, Yeni Yol Dergisi gibi kurumlar ile bazı bağımsız aydınlar) HDP’ye oy verme çağrısı yaptılar. (http://www.soldefter.com/2015/03/21/hdpyle-etkin-bagimsiz-bir-dayanisma-calismasi-icin-cagri/)

Son olarak da BHH bileşenlerinden Komünist Parti (KP) bugün yaptığı açıklamayla,  yeni bir yön çizdi ve seçimlere katılacağını açıkladı.

BHH, bir yandan AKP’nin yarattığı rejimi yıkmaktan sözediyor ve diğer yandan iç birliğini korumaya çalışıyor ancak siyasal iklimin yarattığı kutuplaşmanın basıncı altında her iki hedefini de yerine getiremiyor.

BHH, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin belki de hükümet kurmasını engelleyecek bir seçeneğin varlığını yoksayıyor ve “ortacı” tutumuyla birliğini de sıkıntıya sokuyor. HDP’ye oy verme çağrısının BHH’yi parçalayacağını varsayanlar, bir kez daha siyaset dışına düşmenin faturasını ödüyorlar.

BHH’nin bu parçalı siyasal duruşu, 13 Şubat boykotu ile elde ettiği siyasi itibarı zayıflatan bir sonuç doğuracağı gibi, yeniden umutlanan sosyalistler ve gençler üzerinde moral bozucu etki yapacaktır.

Sosyalist hareketin daha fazla rol üstlenmesi gereken bir siyasal altüst oluş döneme girereken, BHH’nin “ortayolcu” tutumunun yarattığı zayıflıktan çıkartılması gereken ilk sonuç, aşağıdan mücadelelere (esasen de işçi sınıfı zeminine) dayanmadan, yukarıdan birlik girişimlerinin sahici ve politik bir karşılığının olmayacağıdır.

Önderlik meselesinin önemini ise, ne kadar sık vurgulasak az olur.

***

KP’nin açıklamasının tam metni şöyle:

Seçimlerde sözümüz var

Komünist Parti 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerine ülke çapında kendi listeleriyle katılma kararı almış bulunmaktadır. Bu seçimlerde söyleyecek sözümüz var.

Yalnızca komünistlerin söyleyebileceği sözler birikti Türkiye’de.

AKP’nin yeni Türkiye adını verdiği dinci gerici, insanlık düşmanı rejim çoktan yolun sonuna geldi. Bu düzenin varlığını neye borçlu olduğunun anlatılması gerekiyor. AKP iktidarının sürmesinin nedeni, yerine ne konacağının bilinmemesi, sarsılmış bir AKP’nin herkesin işine gelmesi, suç dosyaları gökyüzüne yükselen yobaz takımına birçok şeyin yaptırılmasının kolaylaşmasıdır. Birileri AKP sonrasına ilişkin planlarını olgunlaştıracak diye madenlerde, inşaatlarda, sokaklarda katledilenlerin unutulması, tehdit altındakilerin susması beklenemez. Komünist Parti Türkiye’nin emekçi halkını bu seçimlerde çaresiz, temsilcisiz, sessiz bırakamazdı. Bir komünist partinin görevleri arasında halkın ve ülkenin başına örülen çorapları deşifre etmek, çorap örülmesini önlemek ve her şeyin ötesinde işçi sınıfını temsil etmek vardır.

AKP’li veya AKP’siz, bu düzen ıslah edilemeyecek biçimde bitmiştir. Sömürü ve yağma düzeninin, tükenirken insanlarımızın yaşamını da tüketmesine seyirci kalınamaz. Ortada şu veya bu biçimde daha iyi bir Meclis bileşimiyle düzeltilebilecek, farklı yaklaşımlarla geliştirilebilecek, projelerle iyileştirilebilecek bir şey kalmadı. Her gün emekçi ve kadın öldürmeden, komşu ülkelere kan kusturmadan, mezhepleri birbirine karşı kışkırtmadan yaşayamayan bir yapı; olmaz olsun! Halkı durmaksızın sahte umutlarla aldatanların doldurduğu siyaset sahnesinde eksiği duyulan bu tablonun bütününü, kurulu düzeni bütün kurumlarıyla karşısına alan bir devrimci çizgidir. Komünist Parti bu boşluğu dolduracaktır.

Seçimin kendisininse iddia edildiği gibi özel bir önemi bulunmamaktadır. Yeniden yapılandırılacak olan meclis, AKP’yi Haziran Direnişi’nde halk süpürmek üzereyken, hükümete payanda olan meclistir. Hükümeti, kendisini istifaya çağıran kitlelerle diyalog kurmaya çağıranlar, aynı kitleleri darbecilikle suçlayanlar bugün halkın oylarını isterken AKP’ye alternatif olacaklarını iddia edebiliyorlar. Türkiye kolay çözümler ülkesi değildir. Oyun bugünkü güç dengelerinde çözeceği tek bir sorun bulunmuyor. Birilerinin de çıkıp halk kitlelerini seçime değil, örgütlenmeye çağırması gerekiyor. Komünist Parti seçimlere emekçi halkın, aydınların, gençlerin, kadınların örgütlenmesi için giriyor.

Laikliği, bağımsızlığı, halkların kardeşliğini, barışı, eşitliği, özgürlüğü birer erdem olarak benimseyen ve savunanlar, yaklaşan seçimlerde çaresiz değil. Bütün bu değerler zengin sınıfların diktatörlüğü sürsün diye iğdiş edildi, gerçek anlamından uzaklaştırıldı. Komünist Parti hem bu siyasi çürüme ve ahlaksızlığın karşısına dikilmek hem de çarenin bu ülkenin tarihinde görülmemiş bir toplumsal örgütlenmeden geçtiğini söylemek, bu sözü örgütlemek için seçimlere katılıyor.

Hırsızı, katili, yobazı baş tacı eden bu düzen yıkılacaktır, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BHH / HDP / KP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.