renault iscileri

Bosch işçilerinin tetiklediği metal işçileri Türk Metal’e isyanda!

Sol Defter- Haber - 18 Nisan 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bursa’daki fabrikalarda metal işçilerinin öfkesi fabrika fabrika yayılıyor. Renault ve Tofaş’ın ardından Mako ve Coşkunöz’de de işçiler Türk Metal çetesine tepki göstermeye başladı. Mücadeleye yeni fabrikaların katılması bekleniyor.

Renault’ta eylemler sürüyor

Bosch’ta sözleşmenin imzalanmasının ardından MESS-Türk Metal arasında imzalanan satış sözleşmesine tepki gösteren ve sendika bürokratlarından hesap soran Oyak Renault işçileri eylemlerine bugün de devam etti.

Dün yaptıkları eylemlerle Türk Metal bürokratlarını istifaya çağıran Renault işçileri bu gece yemek yemeyerek eylemlerini sürdürdüler. İşçiler bantlarda da yuhalamalarla tepkilerini gösterdiler.

Sabah vardiya çıkışında da fabrika içinde toplanan yüzlerce işçi eylem yaptı. İşçiler “Satılmış sendika istemiyoruz!” sloganını haykırdı. Renault işçileri yemekhanede de yemek yememe eylemine devam ettiler.

İşçilerin eylemi 08.00-16.00 vardiyası çıkışında da eylemlerini sürdürdü. Yönetim binası önünde toplanan işçiler önce Türk Metal yönetimini, daha sonra da patron tarafından atanarak göreve gelen temsilcileri istifaya çağırdı.

Renault’ta akşam vardiyası da yemek saatinde protestoyu sürdürdü. Renault işçileri tabaklara vurup yuhalayarak tepkilerini gösterdiler.

Renault’ta İnsan Kaynakları, işçilerle pazartesi bir görüşme talebinde bulundu. İşçilerin seçtiği temsilciler pazartesi bu görüşmeyi yapacak.

Tofaş işçileri Türk Metal’in kapısına dayandı

Renault’un ardından eylemlerin başladığı bir diğer fabrika ise Tofaş oldu.

Tofaş işçileri Türk Metal’in fabrikadaki temsilciliği önüne giderek “Satılmış sendika istemiyoruz!” dedi.

Dün (17 Nisan) sendika odasının önünde Türk Metal’i protesto eden işçiler, bugün de sendikanın Tofaş temsilciliği önüne gidip “Satılmış sendika istemiyoruz!” diyerek tepki gösterdiler.

Ayrıca, işçilerin basıncı sonrasında, yapılacak olan CEO toplantısının iptal edildiği öğrenildi. Sendika yöneticileri ile tartışan işçiler istifa edeceklerini söylüyorlar. Yemekhane “Sendika istifa!” sloganı ile inledi.

Sendika yönetimine temsilcilik önünde ve yemekhanede tepki gösteren işçiler üretim birimlerine döndü.

Mako işçileri: Fazlasını yaparız!

Mako işçileri Renault ve Tofaş işçilerine destek verdiklerini belirtiyorlar ve “Fazlasını bile yapmaya hazırız” diyorlar. Satılmış sendika istemediklerini belirten Mako işçileri, bugün itibarıyla eylemlere başladıklarını, üretimde protestolar yapacaklarını ve vardiya çıkışında fabrika önünde eylem olacağını ifade ettiler.

Öte yandan, Mako’da Türk Metal çetesinin temsilcileri yönetimle işbirliği yapıp işçilere baskı uyguluyor. Türk Metal Temsilcisi Şinasi Ongan’ın taşeronda çalışan bir işçiye tokat attığı ve İK personelini işçilerin üzerine saldırtmaya çalıştığı bildirildi.

Bugün gündüz vardiyası çıkışında servislere binmeyen işçiler kısa süreli de olsa ıslık, yuhalama ve alkışlarla sendika yöneticilerini protesto etti. Protestonun ardından işçiler servislerine binerek fabrikadan ayrıldılar. Mako işçileri, aralarında karar aldıklarını ve mücadeleyi sürdüreceklerini belirttiler. An itibariyle:
16.00-24.00 vardiyasında eylemlerine devam eden işçiler içeride yuh çekerek tepkilerini göstermeye devam ettiler.

Coşkunöz işçileri: Takım elbiseli başkanlar nerede!

Türk Metal’e yönelik öfkenin yükseldiği fabrikalardan birinin de Coşkunöz olduğu belirtildi. Coşkunöz’den bir işçi, Metal İşçileri Birliği’ne ilettiği notta tepkilerin kendi fabrikalarında da yükseldiğini belirterek şunları ifade etti:

“Kardeşim aynı durum Coşkunöz fabrikasında da var. İşçi kardeşlerimiz temsilcilere baskı yapıyor. ‘Erzak dağıtılırken gezen havalı takım elbiseli sendika başkanları şimdi nerde’ diye protesto var.”

Diğer yandan, Bursa’da tepkinin yükseldiği fabrikalara yeni fabrikaların katılması bekleniyor.

Ototrim fabrikasında çalışan işçilerin de Türk Metal ihanetine karşı 20 Nisan Pazartesi günü eylem yapacakları belirtiliyor.

kizilbayrak.org’tan özetlenmiştir…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bosch İşçileri / Reault işçileri / sendika bürokrasisi / Tofaş işçileri / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.