coskun dr.

Dr. Coşkun Canıvar’a verilen ceza protesto edildi

Sol Defter- Haber - 21 Nisan 2015 - Genel / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Dr. Coşkun Canıvar hakkında, Taşeron İşçileri Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği (Taş-İş Der) üyesi olan hastane işçileriyle taşeron çalışma sistemine karşı yaptıkları çalışmalar sebebiyle soruşturma açıldı. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ve hastane yönetimi soruşturma sonunda Dr. Coşkun Canıvar hakkında “kademe durdurma” kararı verdi.

Karara itiraz eden meslek odaları, sendikalar, hastane çalışanları ve öğrenciler fakülte bahçesinde yürüyüş ve basın açıklaması yaparak kararı protesto etti.

Açıklama öncesinde hastane bahçesinde yapılan yürüyüş sırasında sık sık “Doktor Coşkun’u değil yolsuzluğu soruştur”, “Taşeron çalışma yasaklansın” ve “Kademeyi değil taşeronu durdur” sloganları atıldı.

 

‘HEKİM İŞİNİN DOĞASI GEREĞİ SERMAYE DÜZENİNE KARŞIDIR’

 

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı, Dr. Coşkun Canıvar’la dayanışma mesajları verildi. Açıklamanın ardından söz alan Dr. Coşkun Canıvar, “Bizim hekimlikten anladığımız öncelikle işçi olma halidir. Hekim tarafsız değildir. Hekim toplumdan yanadır, emekçidir ve doğal olarak emekten yanadır. Hekim, toprağı, suyu, yeşili katleden; insanı adeta köleleştiren, hastalandıran, çalışırken tüketen ve öldüren bu devlet yapılanmasının ve sermaye düzeninin mesleğinin doğası gereği doğrudan karşıtıdır” dedi.

Çapa Tıp Fakültesi’nde daha önce yaşanan iş cinayetlerine değinen Canıvar, “Bu disiplin soruşturması niye gündeme geldi? Hastane ve üniversite yönetimine soruyorum. Eski Rektör Yunus Söylet, yeni Rektör Mahmut Ak, Dekan Mehmet Bilgin Saydam, Başhekim Mehmet Akif Karan; Zafer Açıkgözoğlu iş cinayetinin üstünü kapatmak istediniz. Ceza davası açtık, basın açıklamaları yaptık, Meclis gündemine taşıdık. Bunlardan mı rahatsız oldunuz?” diye sordu.

Coşkun Canıvar’ın konuşmasının ardından basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası’ndan Samet Mengüç okudu. Mengüç, Dr. Coşkun Canıvar’ın işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yaptığı çalışmaların üniversite yönetimini rahatsız ettiğini belirtti.

 

‘KADEMEYİ DEĞİL TAŞERONU DURDURUN’

 

Samet Mengüç, “Başta İstanbul Üniversitesi’nin yeterli oyu almadan tepeden inme, hak etmediği bir makama getirilen atama rektörü Mahmut Ak ve İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlığı’na, Başhekimliği’ne ve ülkede işçi ölümlerinden sorumlu Çalışma Bakanlığı’na sesleniyoruz: Dr. Coşkun Canıvar’ı cezalandırmak, görevden atılmasının yolunu açacak ceza olan ‘kademeyi durdurmak’ yerine, meslek hastalıklarını, güvencesiz çalıştırmayı, iş cinayetlerini ve taşeronlaştırmayı durdurun” dedi.

etha

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çapa Tıp Fakültesi / iş cinayeti / İşçi sağlığı iş güvenliği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.