100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-manset

Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü Taksim’de anıldı

Sol Defter- Haber - 24 Nisan 2015 - Teorik Tartışmalar / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenler soykırımın 100’üncü yılında binler tarafından Taksim’de anıldı. Nor Zartonk’un çağrısıyla bir araya gelenler, GS Lisesi’nden Fransız Konsolosluğu’na yürüdü. Polis, eylemcileri GS Lisesi önünde bekletmezken yürüyüş sırasında döviz ve pankartın indirilmesini istedi. Polis, gerekçe olarak dövizlerin “provokasyona yol açtığını” öne sürdü. Eylemde dövizler indirilirken “100’üncü yılda soykırımla yüzleş” yazılı pankart yürüyüşün en önünde taşındı. Kürtçe, Türkçe, Ermenice sloganlar atıldı. Eylemde yaşamını yitirenler anısına kırmızı mumlar yakıldı. Fransız Konsolosluğu önünde Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu ile buluşuldu. Anma, konsolosluk önünde soykırımı sembolleyen 19.15’te başladı.

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu üyesi ve aynı zamanda soykırım mağduru olan Heghnar Watenpaugh konuştu. Büyükannesi soykırım mağduru olan Watenpaugh, ailesinin sürgün ile geçen yıllarını ve kayıplarını anlatarak, “Adalet istiyorlar, adalet istiyoruz. Bugün burada dünyanın dört bir yanından inkara karşı durmak için gelmiş olan Ermenilerle birlikteyiz, acılarımızın telafisi ve haklarımızın iadesine yönelik arayışımızda bizlere destek veren Türkiyelilerle birlikteyiz” dedi.

Akdeniz’e bakan Hıdırbey Köyü’nde yaşayan ve sürgünü kabul etmeyerek üç çocuğuyla birlikte Musa Dağı’na tırmanan büyükannesi Varter Kojanian’ın soykırımdan bu şekilde kurtulduğunu ve kendisinin de onun sayesinde hayatta olduğunu anlatan Watenpaugh, “Sevgili dostlar; haydi gelin sil baştan başlayalım. Büyük büyükannem gibi hep birlikte dağlarımıza tırmanalım. Bizler için çalan çanları dinleyelim. Gelin hep birlikte adalet için çalışalım” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Hrant Dink, Sevag Balıkçı ve Maritsa Küçük anıldı. Anma, konuşmaların ardından Ermenice ağıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

sendika.org

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-19

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-18

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-17

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-16

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-15

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-14

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-13

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-12

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-11

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-9

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-1

100.yilinda-ermeni-soykirimi-yuruyusu-2

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ermeni Soykırımı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.