1 MAYIS 2015 afis

Herkese iş, iş güvencesi, yeterli ücret, taşerona hayır…Yaşasın 1 Mayıs!

İşçilerin Sesi - 30 Nisan 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Erdoğan’ın “başkanlık” ısrarı, siyasi ve ekonomik krizi tetikliyor!

Herkese iş, iş güvencesi, yeterli ücret, taşerona hayır…Yaşasın 1 Mayıs!

Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankasından Hükümete, şoförler odasından muhtarlara kadar her işe müdahale etmesi, hem iç ve dış siyasette hem de ekonomide tahrip edici sonuçlar doğuruyor.

Dış politikada Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin Ortadoğu stratejisi, Suriye’de ve IŞİD karşısında başarısızlığa uğradı. Suriyeli göçmenlerin milyonlarcası Türkiye’de ise, sorumlusu AKP hükümetidir.

Hükümetin iç siyasi politikası ise, Erdoğan’ın başkan olmasına dayandırılıyor. Seçimleri kazanmak için her türlü kirli iş tezgahlanıyor. Ağrı’da olduğu gibi provakasyonlar devrededir.

Tüm bunlar iktidarın eski gücünü kaybettiğinin işaretleridir. Nitekim, HDP’nin barajı geçmesi halinde, AKP’nin hükümet kuracak kadar milletvekili çıkartma ihtimali bile riske girecektir. Bu yüzden HDP hükümetin ilk hedefidir.

Nitekim, Tayyip Erdoğan çıtayı 400’den 330’a geri çekti. Şimdilerde de koalisyonun kötülüklerinden söz ediyor. Demek ki, AKP gidici…

Ekonomi ne durumda? Erdoğan ekonomide “geçici kriz” olduğunu söylüyor. Merkez Bankası Başkanı ile kavgayla başlayan dolardaki yükselme, devam ediyor. Dolar tarihinin en yüksek fiyatına ulaştı: 2.72 ve ateşi yükselmeye devam edecek görünüyor.

Dolardaki artış, önce petrol ve enerji fiyatlarında, ardından tüm mal ve hizmetlerde fiyat artışı demektir. Ülke çapında yaşanan elektrik kesintisine bakılırsa, hükümetin özelleştirme politikası da iflas etmiştir. Elektrik üretimi ve dağıtımıyla oynayan özel elektrik şirketleri, halkı mağdur ederek, elektrik fiyatlarına zam istiyorlar. Hükümet de enerji ihtiyacı var, diyerek nükleer santral şart diyor; çok tehlikeli olan nükleer santrallerin yapımına Akkuyu’da başlandı…

Ekonomi geleceğini kestiremediğinde yavaşlar, durur ve geriler. Bir kez fiyatlar artmaya başlayınca, teğet geçtiği söylenen ekonomik krizin tam ortasında kendimizi buluruz. Bu durum bir yandan patronların çok sevdiği kriz türküsünü söylemlerine fırsat veriyor. Bu türkünün sözlerini iyi biliyoruz: Ücret artışlarının sınırlandırılması, ücretli izinler, işten çıkartma! Yani fatura yine çalışanlara ve işsizlere kesilecek demektir.

Nitekim, işsizlik rakamları gizlenemiyor. Resmi rakamlar bile yüzde 11’i geçmiştir. Gerçek rakam ise, bunun iki katı olmalı. Kayıtsız işlerde çalışıp işsiz kalan onca yoksul var! İşsizliğin artışı da çalışanlar üzerinde olumsuz sonuçlara yol açıyor. Patronlar işsizlik tehdidiyle daha düşük ücretle ve daha uzun saatler boyu çalışmayı dayatma olanağı buluyor.

Erdoğan-Davutoğlu iktidarının işçi, emekçi düşmanlığını metal işçilerinin grevleri ertelendiğinde bir kez daha gördük. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanını yine yasaklayarak, polis terörü estirmek istiyorlar. Hem siyasi ve ekonomik saldırılara hem de 1 Mayıs işçi bayramının yasaklarla terörize edilmesine karşı çıkmalıyız. AKP hükümetine ve onu destekleyen sermaye çevrelerine gücümüzü hep birlikte 1 Mayıs’ta gösterelim!

1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanında birleşelim. AKP hükümetinin gidişini 7 Haziran seçimlerine bırakmayalım.

Yaşasın 1 Mayıs!

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 1 Mayıs 2015 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.