iş cinayeti

Nisan’da 130, 2015’in ilk dört ayında 482 iş cinayeti

Sol Defter- Haber - 4 Mayıs 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), nisan ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısının en az 130 olduğunu açıkladı. Böylece 2015’in ilk dört ayında gerçekleşen iş cinayetlerinin sayısı 482’yi buldu.

İş cinayetlerindeki sistematik artış bu ay da devam etti. 2012 yılının nisan ayında 87 kişi hayatını kaybederken, sırasıyla 2013’ün nisan ayında 74, 2014’ün nisan ayında 124 kişi hayatını kaybetmişti. Artış 2015’te de devam ederek 130’a ulaştı.

Ölümcül sektörler değişmedi

is cinayetleri nisan grafik1

Her ay, iş cinayetleri istatistikleri tutan İSİG Meclisi’nin aylık raporuna göre, inşaat, tarım, taşımacılık sektörleri iş cinayetlerinin en çok yaşandığı alanlar oldu.

İnşaat ve yol işkolunda 40; tarım, orman işkolunda 27, taşımacılık işkolunda 19 işçi hayatını kaybetti.

Nisan ayında yaşamını yitiren 130 emekçinin 108’i işçi, memur statüsünde çalışmaktaydı. Geri kalanları ise çiftçi, esnaf ve kendi hesabına çalışanlardı.

Kadın, çocuk, göçmen, emekli

is cinayetleri nisan grafik2

34 kişi iş için yolda olduğu sırada trafik kazasında hayatını kaybetti. Özellikle iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı inşaat sektöründe görülen düşme vakaları nedeniyle 27 kişi, ezilme ve göçük nedeniyle 23 kişi, kalp krizi, silahlı saldırı, beyin kanaması gibi diğer nedenlerden ötürü 33 kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerin dokuzu kadın, ikisi çocuk, altısı göçmen işçiydi. Üç aydır çalıştığı kozmetik firmasına ait inşaatın üçüncü katından asansör boşluğuna düşerek can veren Suriyeli işçi Basel Selo göçmen işçilerden biriydi.

is cinayetleri nisan grafik

Nisan ayında 12 işçi İstanbul’da, dokuz işçi Konya’da öldü, ancak neredeyse her ilde de iş cinayetleri yaşandı. Ölenlerden 39’u ise, emeklilik çağında ya da emekli olmuş işçilerdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / isig /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.