david cameron

İngiltere’de Muhafazakarlar kazandı, üç lider istifa etti

Sol Defter- Haber - 8 Mayıs 2015 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC Türkçe

Seçimlerden zaferle ayrılan ve tahminlerin üzerinde destek gören Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, Buckhingham Sarayı’nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in huzuruna çıktı.

Zafer konuşmasında özerklik sözü

David Cameron, Başbakanlık konutu ’10 numaraya’ geri dönüp zafer konuşması yaptı.
Cameron, AB üyeliğinin referanduma götürülmesi dâhil seçim kampanyası boyunca verilen sözleri tutacaklarını söyledi.
Muhafazakar Parti lideri Cameron; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda için varılan ‘yerinden yönetim, yetki devri’ uygulamasını da en kısa sürede yürürlüğe sokacaklarını ifade etti.

:

İşçi Partisi’nde yeni istifalar

İşçi Partisi’nin istifa eden lideri Ed Miliband yerine, göreve geçici olarak gelen Harriet Harman, partiye yeni bir lider seçildiğinde yardımcılık görevinden de istifa edeceğini duyurdu.

Harman, “Şüphesiz ciddi bir yenilginin ardından göreve gelecek yeni yönetimle, İşçi Partisi bu ülkenin ihtiyacı olan güçlü bir muhalefetin yerini dolduracak, Ulusal Sağlık Sistemi NHS’i ve kamu hizmetlerimizi koruyup hakkaniyet, eşitlilik ve sosyal adalet için mücadele edecek” dedi.

İskoçya’da şimdi neler olacak?

İskoç Ulusal Partisi SNP, yarıştığı 59 seçim bölgesinin 56’sında milletvekilliklerini alarak İskoçya’da her türlü beklentinin üzerinde bir seçim zaferi kazandı. Öyle bir zafer ki SNP lideri Nicola Sturgeon’a “Rüyalarımda bile göremezdim” dedirtti.

Yalnızca İskoçya’da yarışan SNP’nin lideri Nicola Sturgeon bu sonucu, halkının açık ve net bir şekilde ” kemer sıkmaya son, daha fazla kamu hizmeti ve ilerici siyaset” istediği şeklinde yorumladı.

80 yıldır İskoçya’nın bağımsızlığı için mücadele etmiş olan SNP’nin bu dramatik seçim zaferinin ülke siyasetinde tarzdan, bağımsızlık tartışmalarına kadar neleri değiştirebileceğine baktık.

İşçi Partisi seçim hezimetini tartışıyor

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tom Watson, parti için “çok üzücü bir gün” olduğunu söyledi ve kaybetme nedenlerinden birinin de küçük işletmeleri ‘onların yanında olduklarına ikna edememek’ olduğunu ifade etti.

İşçi Partisi’nin seçim kampanyalarını yakından takip eden BBC muhabiri Jonny Dymond, 1992 yılındaki yenilginin ardından çok farklı bir İşçi Partisi’nin doğduğunu hatırlatıyor ve bu yılki yenilgiden sonra da parti için değişim isteyenlerin durumdan faydalanabileceğine dikkat çekiyor.

İşçi Partisi’nin İskoçya’daki başarısızlığına dikkat çeken Dymond şu yorumu yapıyor: “İşçi Partisi şimdi coğrafi ve ideolojik olarak sıkıştı. İskoçya’daki eski destekçilerini kazanmak için sola kaymak, Tony Blair dönemindeki zaferlerde kilit öneme sahip olan merkezdeki seçmenlerden geriye kalanları da tehlikeye sokar.”

Dymond, Tony Blair’in başarısının ardında da merkezden aldığı oylar olduğunu ifade ediyor.

İşçi Partisi: ‘İskoçya bağımsız olsaydı çok daha kötü olurdu’

Güney Glasgow’da kaybeden İşçi Partisi’nden Tom Harris blog yazısında, İskoçya’da yenilgiye uğramalarının sebebinin, bağımsızlık referandumunda ‘Hayır’ kampanyasına destek çıkmalarından kaynaklandığını söyledi.

Harris, “eğer öyleyse, ödenmesi gereken bir bedel vardı” dedi ve şöyle davam etti:

“Ben ve İskoçya İşçi Partisi’nde çalışan birçok arkadaşım dün gece işimizi kaybettik. Ama eğer referandumda kaybetseydik, ülkemizi de kaybetmiş olacaktık, bu da çok, çok daha kötü olurdu.”
Harris’in kaybettiği Güney Glasgow’dan Avam Kamarası’na gidecek olan milletvekili, İskoç Ulusal Partisi SNP’den Stewart McDonald.

Kaç kadın milletvekili var?

Dünkü seçimlerle İngiltere parlamentosunda kadın vekillerin oranı yüzde 23’lerden, yüzde 30’lara doğru yükseldi.Yeni parlamentoda 200’e yakın kadın milletvekili olacak.

Son parlamentoda 147 kadın vardı. Bu sayının şimdi en az 190 olduğu anlaşılıyor. Kadın sayısındaki artışta en büyük oranı 56 milletvekilinin 20’si kadın olan İskoç Ulusal Partisi tutturdu. İşçi Partisi 87 olan kadın milletvekili sayısını 99’a çıkararak mecliste en çok kadın vekili olan parti konumunu korurken, Muhafazakarların kadın vekil sayısı da en az 67’ye çıktı. 48 milletvekilliği kaybederek sadece 8 sandalye alabilen, böylece seçimin en büyük kaybına uğrayan Liberal Demokratların önceki parlamentodaki 7 kadın vekili bu seçimde yeniden seçilemeyince bu partinin hiç kadın milletvekili kalmadı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: David Cameron / İngiltere /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.