arcelik_iscisi

Metal İşçisinin Öfkesi Arçelik’e Ulaştı

Sol Defter- Haber - 9 Mayıs 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Beylikdüzü’de kurulu ve yaklaşık 1200 işçinin çalıştığı Arçelik fabrikasında baştemsilcilere yüzde 15, bölüm temsilcilerine ise yüzde 10 zam yapılması bardağı taşırdı. Buna tepki olarak istifalar başlarken 2 günde 325 işçinin sendikadan istifa ettiği bildirildi.

Sendikacılar bunun üzerine fabrikaya gelerek işçilerle görüştü. 3 yıllık sözleşmenin işçilerin yararına olduğunu iddia eden sendikacılar, bazı işçilerin ortalığı karıştırdığını savunarak, bu işçilerin tazminatlarının verilerek işten atılacağını söylediler.

Evrensel’e konuşan işçiler ise 3 yıllık sözleşmeden memnun olmadıklarını belirterek, Bosch’ta imzalanan sözleşmenin kendilerine de uygulanmasını istiyor. Sendikacılara ek zam yapılmasına tepki gösteren işçiler, “Sendikacıların değil bizim maaşımız yükseltilsin” dedi. Koç Holding ile Türk Metal’in omuz omuza olduğunu belirten işçiler, buna karşı mücadele edeceklerini söylediler.

İŞTEN ATMALAR KABUL EDİLMEYECEK

İşten atmaları kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyleyen işçiler, işten atmaların sorumlusunun Türk Metal olacağını ifade etti. Türk Metal’in “Tazminatını almak isteyen işçiler var” diyerek işten atmaları meşrulaştırmak istediğini ifade eden işçiler, Arçelik genel müdürüyle yaptıkları görüşmede kendilerine işten atma olmayacağına dair söz verildiğini aktardılar. İşçiler “Eğer buna rağmen arkadaşlarımız işten atılırsa işi durdururuz” uyarısında bulundu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Arçelik / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.