ford eskisehir

Eskişehir Ford fabrikasının işçileri de eylemde…

Sol Defter- Haber - 25 Mayıs 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

otomotiv-calisanlarinin-is-birikma-eylemi

Eskişehir’in İnönü ilçesindeki kamyon ve çekici üretimi yapan Ford Otosan fabrikasında, yüzlerce işçi iş bırakma eylemi başlattı.

SABAH BAŞLADI

08.00-18.00 vardiyasına gelen işçiler, sabah saat 11.00’den itibaren ‘ücretlerinde iyileştirme yapılması ve Türk Metal Sendikası’nın Ford fabrikasından çıkması’ talepleriyle fabrika bahçesinde iş bırakma eylemine başladı. Yüzlerce işçinin eylemi, alkışlarla ve çeşitli sloganlarla sürüyor.
RENAULT’DA GÖRÜŞMELER KESİLDİ

Bursa’da başlattıkları iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemini sürdüren Oyak Renault Otomobil Fabrikası işçileri, ‘Söz uçar yazı kalır’ diyor. İşçiler Bosch Fabrikası’nda işçilere verilen farkın kendilerine de kademeli olarak ödenmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istiyor. Bugün Bursa’ya gelen Fransız, Alman ve İspanyol gazeteciler işçilerle görüştü.otomotiv-calisanlarinin-is-birikma-eylemi

EYLEME DEVAM EDİYORLAR

Bursa’da Oyak Renault Fabrikası’nda başlayan iş bırakma ve işyerinden ayrılmama eylemleri 12’nci gününde devam ediyor. Tofaş Otomotiv Fabrikası ile yan sanayi fabrikaları Coşkunöz, Mako ve Ototrim’deki eylemler sona ererken, Oyak Renault’taki görüşmeler geçen cumartesi gününden itibaren kilitlendi. İşveren temsilcileri ile en son cumartesi günü görüştüklerini açıklayan işçilerin avukatlarından Deniz Baykal şunları söyledi:
“Oyak Renault işçisi, işveren temsilcileri ile geçtiğimiz hafta defalarca görüştüler. Kendileri, Bocsh işçilerine tanınan hakların kademeli olarak kendilerine verilmesini ve bunun tutanaklara geçirilmesini istedi. İşveren temsilcisi bu teklifi kabul etti. Tutanağa geçirdik. Hatta ben yazdım. Fransızcaya çevrildi. Sonra temsilci dışarı çıkıp bir görüşme daha yaptı. MESS ile görüşmüş olabilirler. Dönünce, ‘Yapılan anlaşmayı kabul ettiremedim’ dediler. Görüşmeler burada koptu. En son cumartesi günü bir araya geldik. Çalışan işçiler, ‘Söz uçar yazı kalır’ diyerek taleplerini yinelediler. Bunun hukuki geçerlilik kazanması için adını kendilerinin koyacağı yazılı tutanak, sözleşme veya protokole dökülmesini istediler. Bu teklif de kabul görmeyince görüşmeler kitlendi. Bugün dahil bir araya gelmedik.”

5 BİN 500 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Deniz Baykal, Bosch Fabrikası’nda çalışan içşilere verilen hakların Oyak Renault’ta görev yapanlara verilmesi halinde bu miktarın eski çalışanların aylık maaşına 200 TL, yeni işe girenlere ise 500-550 TL arasında fark yansıtacağını sözlerine ekledi.

YABANCI BASININ GÖZÜ BURSA’DA

Renault’un üst düzey yöneticilerinden oluşan bir grubun bugün Bursa’ya geleceği bildirildi. Bu iddia doğrulanamazken, Bursa’ya gelen aralarında Fransız, Alman ve İspanyollardan oluşan 10 kişilik gazeteci heyeti eylem yapan işçilerle görüştü. Günde yaklaşık bin 400 otomobilin üç vardiyada üretildiği OYAK Renault Fabrikası’nda yaklaşık 5 bin 500 işçi çalışıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eskişehir / Ford İşçisi / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.