metal-iscilerinden-gebze-de-miting

Ford Otosan’da 120 işçi atıldı…

Sol Defter- Haber - 12 Haziran 2015 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Ford Otosan’da direnişin bitmesinin ardından eyleme katılan işçiler tek tek işten atılıyor. İşten atılan işçilerin sayısının 120’ye ulaştığı belirtiliyor

Ford Otosan Fabrikası’nda 16 gün süren büyük direnişin ardından, iş başı yapan işçiler tek tek işten atılmaya başlandı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün “Üretime giren ve işine sahip çıkan kimse işten atılmayacak” sözüne rağmen, art arda toplu işten atmaların yaşandığı belirtiliyor. Atılan işçilerinin sayısının 120’yi aştığı öğrenildi. İşten atılan işçiler, 8 Haziran Pazartesi günü 08.00-16.00 vardiyasına giren işçilerin isimlerinin anons edilerek, insan kaynakları bölümüne çağrıldığını anlattı.

İŞÇİLERİ SORGULADILAR

İşten atılan bir işçi yaşadıklarını şöyle anlattı: “8 Haziran günü saat 18.00’e uzatılan 08.00-16.00 vardiyasında çalışıyorduk. 15.30’da insan kaynaklarından çağırdılar. Herkes teker teker odalara çekildi. 11 tane soru vardı bir kağıtta ve cevaplamamız istendi. Yanıtladık ve güvenlik görevlisi refakatinde soyunma odasına görderildik. Üzerimizi değiştirdik. Saat 16.00 civarında ikişer kişi halinde normal servisten başka bir servisle E-5’e bıraktılar. Benimle birlikte 15-20 kişi vardı. Toplam atılan sayısının O gün 70-80 kişi olduğunu öğrendik.”

İŞTE O SORULAR

İşçilere sorulan sorular arasında doğrudan eylemle ilgili olan şunlar da yer aldı: “Yasa dışı grev eylemlerine katıldınız mı? Eylem alanında bulunmanızın sebebi neydi? Eylem alanında bulunduğunuz zaman dilimlerinde bir bölümün ya da bir grubun sözcülüğünü yapmak yada iletişimini sağlamak yada buna benzer bir görev üstlendiniz mi? Eylem alanında hangi bölgede yer aldınız? Eylem alanında olmayan her hangi bir kişiyi eylem alanına davet ettiniz mi? Eylem alanında olmayan her hangi bir kişiye eylem alanında olması için telkinde bulundunuz mu?”

İŞÇİLER ÖRGÜTLENİYOR

Öte yandan direnişi sona erdirerek, fabrikaya giren Ford Otosan işçileri, yönetim tarafından verilen sözlerin tutulmaması ve işçi kıyımının başlaması üzerine DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başladı. Örgütlenen işçi sayısının 2 bini aştığı öğrenildi. İşten atılan işçiler de işe iade ve diğer işçilik alacakları için mahkemelerde davalar açmaya başladı. Fabrika içinden alınan bilgilere göre, işçi kıyımına imza atan Ford Otosan yönetimi, bir yandan da sürekli yeni işçi alımı yapıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ford Otosan / metal işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.