ermenek davasi

Ermenek Davası: ‘Bu çocuğu babasız bıraktınız’

Sol Defter- Haber - 16 Haziran 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Duruşma sırasında sanıkların kimlik tespiti yapılırken yaşamını yitiren madenci Osman Çoksöyler’in eşi Şadiye Çoksöyler, kucağındaki 11 aylık kızı Kübra’yı sanıklara gösterip, ‘Bakın katiller bir bakın. Bu çocuğu babasız bıraktınız. Yazıklar olsun. Şu çocuğun gözlerine bakın babasız bıraktınız. Bu çocuk babasını arıyor hep.’ diyerek tepkisini gösterdi. Ardından salonu terk etti.

Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanıklardan 14’ü, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle, diğer sanıklardan 1’i, ‘yetkisi olmadığı halde belgelere imza atmak’, diğeri de faciayı ‘bildirme yükümlülüğünü ihlal’ suçlamasıyla yargılanacak. Ölen madencilerin aileleri ile 1-2 yaşlarındaki çocuklarının da bulunduğu 62 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı davada, aralarında aynı madende çalışan işçilerin de olduğu 45 kişi tanık olarak bulunuyor. Dün başlayan ilk duruşma ailelerin, 3 tutuklu sanığa tepki göstermesi nedeniyle gergin başlamıştı. Gerginlik nedeniyle zaman zaman duruşmaya ara verildi. Gerginliğin sona ermesinin ardından dün 168 sayfalık iddianame okundu.

11 AYLIK KIZININ YAKASINA EŞİNİN FOTOĞRAFINI ASTI

Bugünkü duruşmayı izlemeye ise ölen madencilerin, eş, çocuk, anne ve babalarından oluşan yaklaşık 20 kişi geldi. Kucağında 11 aylık kızı Kübra ile ile gelen Osman Çoksöyler’in eşi Sadiye Çoksöyler, kızının yakasına eşinin fotoğrafını asti. Şadiye Çoksöyler, ‘İşte eseriniz, görün.’ diyerek çocuğunu göstererek tepkisini dile getirdi.

MADENCİ EŞLERİNDEN, DURUŞMAYI İZLEMEYE GELMEYEN MADENCİ AİLELERİNE TEPKİ

Mehmet Tokat’ın eşi Zeynep Tokat da, duruşmayı izlemeye gelen aile yakınlarının az olmasına tepki gösterip, plastik bir sandalyeye alıp yere çarptı. Ali Haznadar’ın, eşi Fadime Haznedar da, bir böbreği alınan 3 aylık kızı Sare ile dün öğleden sonra hastaneden taburcu olduğunu ve bugün duruşmaya izlemeye geldiği öğrenildi. Fadime Haznadar da, diğer madenci ailelerinin duruşmayı izlemeye gelmemesine ve katılımın az olmasına tepki göstererek, ‘Dava açarken hepsi vardı. Şimdi kimse yok.’dedi. Aileler güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye alındı.

CHP Dersim eski Milletvekili Hüseyin Aygün de, duruşmayı izlemeye geldi. Aygün’ün, madenci ailelerini destekleyen ve davaya müdahil olan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin davetlisi olarak geldiği öğrenildi.

‘GÖZ GÖRE GÖRE GELEN BİR KAZA’

Müşteki avukatlarından Mehmet Kasap, duruşma öncesi gazetecilere açıklamada bulundu. Facianın göz göre göre geldiğini belirten Kasap, ‘Göz göre göre gelen bir kaza var. İddianamenin her sayfasında bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. İhmalin ötesinde kasta varan, adeta insanların katledilmesiyle karşı karşıya kalındığını açıkça görüyoruz.’ dedi. Bugün tutuksuz yargılanan diğer sanıklarında sorumlu olduğunu ve tutuklu yargılanmaları konusunda talepleri olacaklarını belirten Kasap, sondaj makinasının alınmaması yönünde ağır kusurlu kişilerin olduğunu kaydetti. Kasap, Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin soruşturulması için izin verilmesinin beklenildiğini ancak bu izin beklenilmeden yargılanması gerektiğini çünkü onlarında kusurlu olduğunu söyledi. Kasap, kazadan önce işçilerin suyun sızdığını ve kazayı önceden çıplak gözle görebildiklerini ama buna rağmen önlem alınmadığını hatta Soma faciasından bile ders alınmadığını kaydetti. Kasap, duruşmayı izlemeye gelen ailelerin ise sahipsiz kaldığını sözlerine ekledi.

MAHKEME BAŞKANINDAN AİLELERE UYARI

Bugün görülen 2’nci celse ise saat 09.30 sıralarında başladı. Mahkeme Başkanı Mustafa Başarı, dünkü duruşmada madenci ailelerinin, tutuklu sanıklara saldırması nedeniyle, duruşmayı izleyen aileleri uyardı. Başarı, ‘ Dünkü toleransı, bugün kimseye vermeyeceğim. Bugün sanıklar, savunmalarını, ifadelerini verecekler. Hoşunuza gitmeyen şeyler söyleyebilirler. Taşkınlık yapmayın sizi uyarıyorum. Taşkınlık yapanı salondan dışarı çıkarırım.’dedi.

Arıdndan da tutuklu olan sanıklar Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt salona alındı. Salonda düne göre güvenlik güçlerinin sayısının artırılması dikkat çekti.

‘GELİRİM YOK’

İlk olarak tutuklu sanıklardan Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey’in kimlik tespiti yapıldı. Özbey, ‘Şu an gelirim yok.’dedi.

Ardından tutuklu Saffet Uyar’ın kimlik tespitine geçildi.

‘BU ÇOCUK BABASINI ARIYOR’

Bu sırada ölen madenci Osman Çoksöyler’in eşi Şadiye Çoksöyler, kucağındaki kızı Kübra’yı gösterip, ‘Bakın katiller bir bakın. Bu çocuğu babasız bıraktınız. Yazıklar olsun. Şu çocuğun gözlerine bakın babasız bıraktınız. Bu çocuk babasını arıyor hep.’diyerek tepkisini gösterdi. Ardından salonu terk etti. (DHA)

Foto: Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ermenek Davası / iş cinayetleri / maden işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.