havais-logo1

Hava İş Üye Aidatlarını Nerelere Akıtıyor? Açıklayın Metin Külünk İle Ne Konuştunuz? – Murat Herdem

Sol Defter- Haber - 29 Haziran 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hava İş Sendikası, THY Teknik A.Ş’den umudunu kesti ve işi Allah’a havale etti. Açıklamalarında “Ahiret var” diyorlar… Onu hepimiz biliyoruz. Hatırlatmanıza gerek yoktu. Yine de eksik olmayın!

Hatırlarsanız Yargıtay kararından önce Hava İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Baloncuları sendikalı yapacağız” diye demeç vermişti. Ben de o gün bu haberi okuyunca, “ Ellerinizdeki balonları patlatmayın da sakın” diye twitter üzerinden yorum yapmıştım. Aynı günün akşamında Yargıtay’ın Teknik A.Ş kararı geldi. Yani dediğim gibi, Dimyat’a pirince gitmeye niyetlenirken evdeki bulgurdan olmuşlar, ellerindeki iki balondan küçük olanı patlamıştı. Bu başarısızlığın sebebine ne derseniz deyin? İş bilmezlik deyin, vurdumduymazlık deyin, basiretsizlik deyin… İstediğinizi diyebilirsiniz, çünkü artık bir önemi yok.

Bir koltuk, bir masa ile sendikacılık yapılabileceğini sanarak en büyük hatayı yaptılar. Bilmedikleri bir işe soyundular, boylarının ölçüsünü almaları bir buçuk yıl sürdü. Şimdi şuursuzca sağa sola saldırmalarının sebebini anlayabiliyor musunuz? Haftalık yönetim kurulu toplantısına bile katılamayacak kadar kimyaları bozuldu.

Eğer 20 bin üyeli bir sendikanın başkanlığını yapıyorsanız, eleştirilmeye de açık olacaksınız. Rahatsız olabilirsiniz, zaten siz rahatsız olursanız bir huzurlu oluruz. O yüzden doğruları yazmaya ve THY çalışanları adına lale devri çocuklarına o koltuğun hakkını vermedikleri sürece attıkları her adımın hesabını sormaya devam edeceğim.

Mesela bıkmadan usanmadan şunları soracağım.

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin, 2007 model Volkswagen Passat otomobile biniyordu. Ama sen göreve gelir gelmez altına son model Audi A6 marka lüks otomobil çektin!

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin, makam aracını kendisi kullanıyordu. Ama sen ne yaptın, altına otomobil çekmekle kalmadın bir de şoför aldın!

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin, işverenle kavgalı olmasına rağmen hiç koruma kullanmadı. Ama sen işveren desteğiyle göreve gelmene rağmen kimden korktuysan kendine koruma ordusu kurdun. Üstelik neyi ıspat etmeye çalıştığını bilmiyorum ama korumaları silahlı ve telsiz kulaklıklı CIA ajanları gibi etrafında döndürdün durdun.

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin, toplu organizasyonları mütevazi salonlarda yapardı. Ama sen ne yaptın, her birine 70 bin TL civarında para ödeyerek eğitim semineri adı altında haftasonları Abant tatilleri düzenledin. Kaldı ki, şunu hep söylüyorum. Bu personelin tatil yapacak parası var, tatil yapacak zamanı yok. Sen daha az çalışmalarını sağlayıp vakit kazandıracağına parasını verip tatil yaptırarak aklınca kolayına kaçtın.

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin’in kendine ait bir sekreteri yoktu. Bütün yönetim tek bir sekreterle işleri yürütüyordu. Ama sen ne yaptın, özel sekreterle birlikte bir de özel kalem müdürü istihdam ettin.

-Yılda bir milyon TL çiçek veriyor dediğin Atilay Ayçin, basın açıklamalarını internete koyardı, oradan herkes alır haberini yapardı. Sen ne yaptın, haberlerini yapsın diye aylık 5 bin TL’ye muhabir kiraladın.

-Yılda bir milyon TL çiçek parası veriyor dediğin Atilay Ayçin, yıllarca Bakırköy’deki o eski binada sendika faaliyetlerini yürüttü. Ama sen burası gösterişli değil diye tutturdun, yeni bir yer bulmak için her yana haber saldın. Ama biliyorsun ki, önemli olan bina değil içinde ne yaptığındır! Bir tek bunu anlamadın!

NEDEN HEP WYNDNHAM OTEL?
Şimdi gelin Ali Kemal Tatlıbal ile Güneşli’deki Wyndham İstanbul Petek Otel’in sahibi arasında nasıl bir ilişki olduğuna bir göz atalım.
Biliyorsunuz Ali Kemal Tatlıbal, düğününü Güneşli’deki Wyndham İstanbul Petek Otel’de yaptı. Hatta nikah şahidi de THY’nin eski Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu idi. Buna bir nevi ödeşme de diyebiliriz. Ali Kemal Tatlıbal’ın 305 olayında çalışan aleyhine şahitliğine karşı Topçu da kayıtsız kalamamamıştı ve nikah şahidi olmuştu!

Neyse…
Öğrendiğim kadarıyla Wyndham Otel’in sahibi ile Tatlıbal’ın arası iyiymiş. Yani Hava İş Sendikası’nın organizasyonlarda bu oteli tercih etmesi tesadüf değilmiş! Bildiğiniz gibi Hava İş geçen yıl da başta iftar organizasyonu olmak üzere otele para kazandıracak bazı organizasyonları burada yaptı. Bu yıl da otelde ilk iftarını verdi. Üstelik bu yıl iftara 2500 civarında bir başvuru olmuş. Üç ayrı akşam için rezervasyon planlanacakmış. Bu iftarlar bedavaya yapılmıyor ya! Geçen Cuma ilk grup için 550 kişilik iftar masası hazırlandı. Kişi başı 69 TL’den 550 masa için ödenen para 37 bin 950 TL yapıyor. Biraz pazarlıkla belki aşağıya çekilebilir. Ama arkadaşın oteline tek gece için ödenen rakam yine de fena değil! “ Para dosttan kazanılır” diye bir söz var. Bu da o hesap…

Daha bitmedi…

Şimdilerde sendika kendisine yeni bir bina bakıyor ya… Satın almayacaklarmış o binayı. Kiralayacaklarmış. Hem de kiralamayı düşündükleri bina kimin biliyor musunuz?

Hadi tahmin edin.

Evet bildiniz.

Wyhndam İstanbul Petek Oteli’nin sahibinin.

Çobançeşme’de dört katlı bina için, satın almak yerine kiralamak seçeneği ağır basıyormuş. Tabi ya, arkadaş her ay tıkır tıkır parasını kazansın. Üstelik garanti kiracı. Her ay aksatmadan öder kirasını. Ne diyelim hayırlı işler olsun.

Ama yine de haklarını yememek lazım. En azından yılda bir milyon TL çiçek parası vermiyorlar!

METİN KÜLÜNK İLE NE KONUŞTUNUZ?
Metin Külünk’ü havacılık sektörü yakından tanır. 2012 yılında 305 kişiyi işinden eden havacılıkta grev yasağı eyleminin yapılmasına neden olan milletvekili. Bilenler bilir. O dönem, havacılık sektöründe artık grev yapılmaması için epey uğraşmıştı. Neyse ki çalışanların işverene karşı elindeki en önemli koz olan grev yasağı uygulamaya konulamadı. Konu da kapandı gitti.

Şimdi Metin Külünk de nereden çıktı diyeceksiniz? Anlatayım… Havacılıkta grev yasağı getirmek isteyen milletvekili Metin Külünk ile Hava İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal geçen Çarşamba günü Florya’daki Develi restoranda iftar masasında buluştu. Önemli bir ayrıntıyı hemen belirteyim. Her iftarı sosyal medyada paylaşan sendika yöneticileri nedense bu iftardan hiç fotoğraf paylaşmadı!

Masada sadece ikisi yoktu. THY Teknik yöneticileri Can Şaşmaz ve Fazıl Çiftçi ile Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ve Genel Sekreter Muharrem Aslıyüce ile Hava İş Sendikası Mali Genel Sekreteri Celalettin Meriçli de aynı iftar masasındaydı.

Bu  üçlü sac ayağının bir masada buluşmasının sebebi sizce ne olabilir?

Evet bunu da bildiniz.

THY Teknik’te Türk Metal’in örgütlenebilmesinin ön hazırlık toplantısı niteliğindeydi bu buluşma. Zaten  toplantıda, Türk Metal’i Teknik A.Ş’de nasıl örgütleyebiliriz üzerine uzun uzun konuşuldu, kafa yoruldu.  Hatta THY Teknik yöneticileri, ertesi gün hatırlı teknisyenleri çağırarak Türk Metal için çaba göstermelerini istedi. Yani THY yönetimi ve siyaset, Teknik A.Ş’deki sendikal örgütlenme aşamasında doğrudan topa girdi. Bundan sonra THY Teknik A.Ş’de Türk Metal’e üyelik konusunda mobbing haberlerini duyabiliriz.

Benden söylemesi! (airporthaber.com)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hava-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.