HDK-kongre

HDK/HDP’nin aksayan ayağı…

B.Umutcan - 29 Haziran 2015 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Kürt özgürlük hareketi ve Türkiye sol/sosyalistlerin ve tüm ezilen, dışlananların içinde yer aldığı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) kurulduğunda, burada bağımsız olarak yer almanın Kürt halkıyla dayanışmanın ötesinde bir anlamı olacağına inanmıştık. Özellikle farklı mücadele alanlarının birleştiği bir dayanışma, deneyim alışverişi yapma zemini olarak HDK, birleşik mücadelenin bir olanağı idi.

Nitekim, HDK’nın emek komisyonunda çalışmayı bu nedenle seçtik.  İşçi ve emekçilerin sorunlarına materyal hazırlamak düzeyindeki hazırlıklar yapılması, taşeronlaşma başta olmak üzere acil konulara el atılması, sendikaların ve sınıf harekenin durumuyla ilgili tespitler kıymetli çalışmalar oldu. Sıra sınıfa ortak müdahale etme konusunda bu kadar başarılı olamadık. HDK’ya gelme nedenimiz Kürt hareketinin çağrısıydı çünkü; sınıf içindeki yan yana duruşumuz değil. HDK bileşenlerinin sendikalar başta olmak üzere, sendika muhalefet hareketlerine de farklı farklı yaklaşımları vardı. Yakından bildiğimiz KESK kongresinde HDK bileşenleri birbirlerine karşı liste çıkartabildikleri gibi, Hava-İş kongresinde muhalefet listesinde yer alan eğilimler gibi Hava-İş yönetimi de HDK içinde desteklenebiliyordu. Dolayısıyla sendikal yaklaşımlar bir türlü ortak bir potada eritilemedi. Bu arada belirtmek gerekir ki, HDK’nın en iyi çalışan komisyon ve meclisi emek meclisidir.

Önümüzdeki süreçte HDK’nın emek komisyonundaki bu farklılıkların ortak bir siyaset izlenmesini engellemiş olması gibi, HDP’ye de olumlu bir deneyim aktarması mümkün değil. HDK’nın emek komisyonundaki yaklaşımların sadece sınıfa materyal düzeyinde ulaşmak veya panel hazırlamakla sınırlı olan hali, HDP’nin sınıfla bütünleşmesi ve sınıfın HDP’ye olan ön yargılarının kırılması gibi konularda sorun olmaya devam edecektir.

Bu konuda hem HDK’nın bileşenleri hem de HDP’nin birleşenleri ve özellikle de büyük kentlerdeki sosyalist bileşenleri üzerinde tarihi sorumluluk, HDK/HDP başarısını sınıfla buluşturmaktır. Bunu yerine getirmek için mevcut zemin iyi değerlendirilmeli, HDP’nin aksayan ayağı düzeltilmelidir.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDK / HDK Emek Meclisi / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.