unesco diyarbakir

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde

Sol Defter- Haber - 5 Temmuz 2015 - Dünya / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Kentin simgesi olan, üzerindeki yazıtlar, kitabeler ve kabartma figürlerle bir açık hava müzesini andıran 5 bin 700 metre uzunluğunda 12 metre yüksekliğindeki tarihi surlar ile özgün işlevini binlerce yıldır koruyan 700 hektarlık alanı kapsayan Hevsel Bahçeleri,  “Dünya Mirası” olarak tescillendi.

Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı dosyasının karara bağlandığı UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, UNESCO’nun dönem sözcüsü olan Almanya’nın Bonn kentinde 28 Haziran’da başladı.

8 Temmuz’a kadar sürecek toplantının bugün öğleden sonra yapılan oturumunda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri ele alındı. ICOMOS’un (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi) Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ne ilişkin hazırladığı 8 dakikalık slayt gösterisiyle başlayan oturumda, 26 ülkenin büyükelçisi, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin “Dünya Kültür Mirası” olarak tescillenmesiyle ilgili görüşlerini açıkladı. Tüm elçilerin tek tek söz alarak olumlu görüş belirttiği toplantıda, Diyarbakır Surları hakkında görüş bildiren Sırbistan üyesi, sözlerini “Yaşasın Diyarbakır” diyerek tamamladı. Yapılan oylama sonucu Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabul edildi.

Karar, toplantının yapıldığı salonda ayakta alkışlanırken, ülkelerin üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı tebrik etti. Kararın ardından açıklama yapan Kışanak ve Anlı, UNESCO yetkililerine, adaylık sürecinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Canlı yayınlandı

Görüşmeler ve oylamalar www.39whcbonn2015.de/livewebcast.html ile diyarbakir.bel.tr web tv den ve bazı basın yayın organları tarafından canlı olarak yayınlandı.

28 Haziran’da başlamıştı

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girip girmeyeceğine dair nihai kararın verildiği UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, 28 Haziran’dan bu yana Almanya’nın Bonn kentinde devam ediyordu. Toplantıya 3 Temmuz’dan itibaren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı da katılarak çeşitli görüşmelerde bulunuyordu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır Surları / Hevsel Bahçeleri / UNESCO Kültür Mirası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.