fidel castro

Fidel’den Alexis Tsipras’a, Yunan Başbakanı’na, Mektup…

Sol Defter- Haber - 8 Temmuz 2015 - Dünya Solu / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Saygıdeğer Bay Aleksis Tsipras

Yunanistan Başbakanı:

Muhteşem politik  zaferinizden dolayı sizi içten duygularla kutlarım, bu zaferin detaylarını TeleSur[televizyon]kanalı yoluyla yakınen izledim.

Yunanistan Kübalılarca iyi bilinir. Okula gittiğimiz günlerde Yunanistan bizlere antik çağın Felsefe, Sanat ve Bilim’ini ve, bunlarla birlikte, insan faaliyetinin en karmaşığı olanını: politika sanatını ve bilimini öğretti.

Ülkeniz, özellikle de bu [tarihi]kavşaktaki cesaretiniz, Yunanlılar’ın, dışarıdan gelen saldırıya karşı, kendi kimlik ve kültürünü nasıl [canla başla]savunduklarına şahit olan bu yarıkürenin Latin Amerika ve Karayip halklarında hayranlık uyandırıyor. Hitler’in Polonya’ya saldırmasından bir yıl sonra Mussolini’nin askerlerine Yunanistan’ı işgal etme emri vermesini, ve bu cesur ülkenin saldırıyı püskürtmekle kalmayıp istilacıları geri çekilmeye mecbur etmesini,[böylece de – ç.n.]Almanya’yı, zırhlı birliklerini Yunanistan’a doğru konuşlandırmaya zorlayarak, başlangıçtaki hedefinden saptırmasını da unutmamaktadır.

Küba, Rus askeri birliklerinin değerini ve savaşma kapasitesini [iyi]bilmektedir, ve bu, güçlü müttefikleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Ortadoğu ve Asya’nın diğer uluslarının gücüyle birlikte, daima savaşı önlemek için çaba sarfetmekte, fakat herhangi bir askeri saldırganlığa da hiç bir zaman mahvedici ve yıkıcı bir cevap vermeden müsaade etmemektedir.

Barışın ve türümüzün hayatta kalmasının pamuk ipliğine bağlı olduğu dünyanın bugünkü siyasi koşullarında, alınacak her karar için hiç olmadığı kadar dikkatli bir şekilde düşünüp-taşınılmalı ve [sonra]uygulanmalıdır ki, hiç kimse dünyayı tehdit eden bela ve felaketlere göğüs germek için bugün mücadele eden en sorumlu ve ciddi liderlerin birçoğunun dürüstlüğünden ve ciddiyetinden şüphe duymasın.

Kıymetli ve saygıdeğer arkadaşımız Alexis Tsipras, sana/size başarıların en büyüğünü diliyoruz.

Kardeşçe Duygularım/ız/la,

Fidel Castro Ruz

5 Temmuz, 2015

20:12

(Çev. İrfan ÖZDABAK)

Mektubun İngilizcesi

http://en.granma.cu/mundo/2015-07-07/letter-from-fidel-to-alexis-tsipras-prime-minister-of-greece

 

***

 

Can Yücel – Fidel’in Gelişi ve Gidişi

https://www.youtube.com/watch?v=MfNTojcNnLg

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 5 Temmuz Referandumu / Çipras / Fidel Kastro / Yunanistan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.