yesil-yol-samistal-31-2zh4zba0jaepjudjmfjw22

Rizeli ‘Rabia Nine’den valiye: ‘İsterse hapse atsın, torunlarım içim direneceğim’

Sol Defter- Haber - 12 Temmuz 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yaylaları birleştirme projesi Yeşil Yol’a karşı çıkanlar için “Beş, on günlüğüne gelenler ahkam kesiyor” diyen valiye yönelik “Devlet yok, halk var! Kimdir devlet ya! Devlet bizim sayemizde devlettir” sözleriyle mücadelenin simgesi haline gelen Rizeli Rabia Özcan, ‘mücadeleye devam’ mesajı verdi.

Özcan, “İsterse beni hapse atsın, ama bu vatanımın toprağı için, ağacı için, yeşilliği için, torunlarımın geleceği için direneceğim” dedi.

İsterse beni hapse atsın ama…

Samistal Yaylası’nda önceki gün dozerin geçeceği güzergahın önüne elinde sopasıyla oturarak söylediği sözlerle gündeme oturan Özcan, Evrensel’den Ezgi Görgü’ye konuştu.

Ajanslara düşen ilk haberlerde Havva Bekar olarak geçmesine karşın, adının Rabia Özcan olduğunu belirten Rizeli kadın, Vali Ersin Yazıcı’ya yönelik tepkisini sürdürdü.

Vali Yazıcı’nın, kent dışından gelenlerin projeye karşı çıktığına dair ifadesine, “Kim dışarıdan geliyor? Böyle bir iş var mı? Gideceğim zaten o valinin kapısına” karşılığını veren Özcan, şöyle devam etti: “İsterse beni hapse atsın, ama bu vatanımın toprağı için, ağacı için, yeşilliği için, torunlarımın geleceği için direneceğim. Biz 6 ay buradayız, benim çoluğum çocuğum hayvancılık yapıyor burada. Biz vatanımıza sahip çıkmayacak mıyız? Vali kim oluyor ya?”

Çocuklarımız da torunlarımız da o topraklara basmasını bilecek

Yeşil Yol’u kesinlikle yaptırmayacaklarını yineleyen Özcan, “Yol istemez değiliz, yaylalarımızda tabii ki yol olacak, ama her yaylanın da yolu var şu anda. Bizim çocuklarımız da torunlarımız da yürümesini bilecek, o topraklara basmasını bilecek, düşüp kalkacaklar, bir yayladan öbür yaylaya yürüyüş yapacaklar, oturup pikniklerini yapacaklar” diye konuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Rize / Yeşil Yol /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.