tekstil atolye

Savaşın çocukları… atölyede ucuz iş gücü şimdi…

Sol Defter- Haber - 13 Temmuz 2015 - Dünya / İşçi Gündemi / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Diha- Dîlok – Antep Barosu avukatlarından Adnan Erol, AKP’li belediyenin ve devlet yetkililerinin bilinçli sessizliğine dikkat çekti. Şahinbey ilçesine bağlı Vatan Mahallesi’nde yüzlerce çocuk sağlıksız koşullarda çalıştırılıyor.

‘Bu işi yapmaya mecburuz’

Halep’e bağlı Azez kentinden 2 yıl önce geldiğini belirten 15 yaşındaki Cüneyt Ş., barınma başta olmak üzere birçok sıkıntı çektiklerini anlatıyor. Türkmen olduğunu dile getiren Ş., anne ve babasına “katkı” sunduğunu söylüyor. Önce kâğıt toplayıcılığıyla işe başladığını anlatan Ş., “Evet, az para alıyoruz. Ama bu işi de yapmaya mecburuz. Bu şekilde eve ekmek götürebiliyoruz” dedi.

12 saat çalışıyoruz

Yine Halep’ten 3 yıl önce geldiğini belirten 13 yaşındaki tekstil işçisi Ziyat Ş. de, çalışma koşullarına dikkat çekerek, “Günde 12 saat çalışıyorum. Türkiye’de yaşam şartları çok zor. Ben okula gitmek istiyordum, fakat evde yiyecek ekmeğimiz yoktu. Ailem bana çalışmam gerektiğini söyledi. Ben de yaklaşık 7-8 aydır bu işi yapıyorum” diye konuştu. İlk kez böylesi bir işte çalıştığını vurgulayan Ziyaret Ş., tekstil atölyelerinin neredeyse tamamında Suriyeli çocukların çalıştığını belirtti.

Ayda 600 TL

16 Yaşındaki Muhammed S., kentin sanayisinin mülteci çocuklarla ayakta kaldığını söylüyor. Muhammed S., “Biz buraya uzun zaman olmadı geleli. Ben günde 12 saat çalışıyorum. Bana aylık 600 lira veriyorlar. Emeğimizin hakkını alamıyoruz ama yapacak başka bir işimiz de olmadığı için bir şey diyemiyoruz. Onlar da kendilerine muhtaç olduğumuzu biliyorlar. Bize istedikleri gibi davranıyorlar. Bir an önce bu savaş bitmesin istiyoruz. Ülkemize topraklarımıza dönmek istiyoruz” diye konuştu.

Suriyelerinin canı ucuz’

Mülteci çocukların bu şekil çalıştırılmasının yasak olduğunu hatırlatan Dîlok Barosu’na kayıtlı avukat Adnan Erol, söz konusu durum hakkında Dîlok Büyükşehir Belediyesi ve yetkililerin göz yumduğunu söyledi. Denetim ve kontrolsüzlüğe de dikkat çeken Erol, kentte mültecilerin canının ucuz görüldüğünü dile getirdi.

özgür gündem

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.