iran abd

‘ABD’nin yeni iyi adamı Şii İran’ mı?

Sol Defter- Haber - 15 Temmuz 2015 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İngiliz Independent gazetesi yazarı Fisk, İran ile P5+1 ülkeleri arasında dün imzalanan nükleer anlaşmayı değerlendirdi. Anlaşmayı ‘Şiilerin zaferi’ olarak niteleyen Fisk, bölgedeki güç dengesinin değişiyor olabileceğine vurgu yaptı.

Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, bugünkü yazısında ‘ABD’nin Ortadoğu’daki mezhep savaşında Şiilerin tarafını tuttuğunu’ savundu:

“Oğullarını 11 Eylül’de insanlığa karşı suç işlemeye gönderen ve (El Kaide’nin operasyonla öldürüldüğü iddia edilen lideri) Usame Bin Ladin’i yaratan, önce Taliban’ı daha sonra Irak ve Suriye’de Sünni İslamcıları destekleyen ve emirleri, prensleri Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) destek veren Sünni Müslüman devletlerin baskın etkisine güle güle.”

‘ABD KÖRFEZ’DEN BIKTI, AMA SİLAH SATINCA GEÇER’

Washington’ın ‘Körfez’in külüstür prenslerinden ve bağnaz öğretilerinden, sinir bozucu zenginliklerinden ve Yemen’deki berbat iç savaştan bıktığını’ yazan Fisk, ABD’nin gözünde şu anki ‘iyi adamın’ Şii İran olduğunun altını çizdi.

‘İRAN, ABD’Yİ ESAD SAFINA ÇEKMEYE ÇALIŞACAK’

Öte yandan Fisk’e göre, IŞİD’i yok etmek isteyen İran, ABD Başkanı Barack Obama ve yönetimini bu işin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemeden olmayacağı konusunda ikna etmeye çalışacak.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20150715/1016567823.html#ixzz3fwVZwjot

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / İran / nükleer anlaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.