SYRIZA_central_committee

‘Brüksel anlaşmasını reddediyoruz’ – SYRİZA MK çoğunluk üyeleri

Sol Defter- Haber - 16 Temmuz 2015 - Dünya Solu / Güncel Politika / Teorik Tartışmalar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

SYRİZA Merkez Komitesi çoğunluğu tarafından 15 Temmuz 2015 tarihinde kaleme alınmıştır

201 üyeli SYRİZA merkez komitesinin 109 üyesi, bir darbe olarak tanımladıkları Brüksel anlaşmasını reddediyor ve SYRİZA tarafından kabul edilemeyeceğini söylüyorlar. Çipras partinin kontrolünü yitirmiş durumda. Çoğunluk açıklamasını aşağıda sunuyoruz:

SYRIZA MERKEZ KOMİTESİ ÇOĞUNLUK ÜYELERİ ANLAŞMAYI REDDETMEKTEDİR!

201 SYRİZA Merkez Komitesi üyesinden 109’u tarafından imzalanan AÇIKLAMA

Brüksel’de 12 Temmuz günü, Avrupalı liderlerin, neoliberal aşırı kemer sıkma modelinden farklı, başka bir yol tasavvur eden bir halkı, ibretlik bir şekilde cezalandırma amacını gösteren bir darbe gerçekleşti. Bu darbe, demokrasinin ve halk egemenliğinin tüm veçhelerine karşı gerçekleştirilmiştir.

”Kuruluşlar” ile imzalanan anlaşma, ekonomik boğazlama tehditlerinin sonucudur ve ülkemize ve halkımıza tiksindirici ve aşağılayıcı vesayet koşulları dayatan yeni bir muhtıra anlamına gelmektedir.

Yunan tarafına boğucu baskılar yapıldığının bilincindeyiz, yine de emekçi halkımızın referandumdaki onurlu HAYIR oyunun, hükümete kreditörlerin baskıları karşısında teslim olma izni vermediğini düşünüyoruz.

Bu anlaşma, Sol’un görüş ve ilkelerine uygun değildir ancak her şeyden önce, emekçi sınıfların ihtiyaçlarına uygun değildir. Bu önerge, SYRİZA üyeleri ve kadrolarınca kabul edilemez.

Merkez Komite’den derhal duruma müdahale etmesini istiyor ve üyelerimizi, kadrolarımızı ve SYRİZA milletvekillerini, konferans kararları ve programatik bağlılıklarımız temelinde partinin birliğini muhafaza etmeye çağırıyoruz.

Atina, 15 Temmuz 2015

(dunyadanceviri.wordpress.com)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kemer sıkma kararları / SYRİZA / Yunanistan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.