insaat is

Patronun silah çektiği inşaat işçileri direnişte

Sol Defter- Haber - 17 Temmuz 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BirGün-GÖKHAN KAM

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), dün işçilerin ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle Bulut İnşaat önünde eylemdeydi. Bulut İnşaat’ın İstanbul Avcılar’daki ofisi önünde oturma eylemi başlatan inşaat işçileri, Esenyurt Kıraç’ta bulunan şantiyede çalışan yaklaşık 30 işçinin 5 aydır ücretlerini alamadığını, ücretlerini talep ettiklerinde ise patronlar tarafından silah çekilerek tehdit edildiklerini açıkladı.

Eylemde konuşan İnşaat-İş Genel Sekreteri Remzi Yılmaz, “İnşaat sahibi işçilerin ücretlerini ayın 15’inde vereceğini söyledi, ama yine vermedi. Şantiyeye gelen patron, maaşını isteyen işçilere silah çekti. Ardından şantiyede elektrik ve su kesildi, yemek de gelmemeye başladı. Burada çalışan arkadaşlarımızın çoğu Adana, Ağrı, Van gibi illerden çalışmak için geldiler. Bayramda paraları olmadığı için ailelerinin yanına gidemiyor, para da gönderemiyorlar” dedi.

İşçilerden Ayhan Dinçer, şantiyede kötü koşullarda çalıştıklarını, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmadığını belirtti. Dinçer, “Birkaç gün önce bir arkadaşımız merdiven boşluğuna düşmekten son anda kurtuldu” diye konuştu.

İnşaat-İş Genel Başkanı Mustafa Adnan Akyol ise işçilerin beş aydır ücretlerini vermeyen patronun Kıbrıs’ta tatile gittiğini söyledi. Patron tehditlerinin kendilerini mücadeleden alıkoyamayacağını vurgulayan Akyol, “Hakkımız gasp edildiği anda karşınıza dikiliriz, tehdit ve saldırılarınız bizi yıldıramaz” dedi. Yolu kısa bir süre trafiğe kapatan işçilere yoldan geçen araçlar da korna çalarak destek verdi. İşçiler bir süre sonra oturma eylemini şirketin önüne taşıdı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İnşaat-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.