metro turizm

12 yılda 1658 kişi öldü, Metro’nun sahibi ‘kader’ dedi

Sol Defter - 18 Temmuz 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

2 gün önce TEM Otoyolu Bolu Dağı tünelinde Metro Turizme ait aracın kaza yapması sonucu 7 kişi ölmüş, 40 kişi yaralanmıştı. Son 12 yılda Metro Turizm’e ait otobüslerin neden olduğu kazalarda en az 1658 kişi hayatını kaybetti. Metro Turizmin neden olduğu kaza ve ölümler otobüs şirketleri arasında 1. sıradayken, şirket patronu tüm bu cinayetleri, insanların dini algılarını kullanarak üstünü örtmeye çalışan bir tweet yayınladı.

İnsanların kanı üzerinden korkunçça büyüyen şirketin patronu olan Galip Öztürk, Twitter‘dan rekora koşan trafik ve iş cinayetlerini normalize etmek için attığı Twitte: “Kaza ve kadere inanmak imanın altıncı Şartıdır“, dedi. Mafyatik bir kapitalist için şaşılacak bir durum yok; çünkü daha öncede Soma‘da katledilen 301 işçi için “Sobataj” açıklamasını yine bu şahıs yapmıştı.

İşçi güvenliği, ulaşım hizmeti ve güvenliği azami kara bağlanmış

Metro Turizmin en ucuza en çok ulaşım stratejisi, ucuz biletle, ucuz işçilik sloganı; klasik, sürümden kar elde etme mantığıdır. Bu neoliberal ulaşım, mali işgücü, azami kar ve rekabetinin çalışma ve hizmet üzerindeki kanlı ispatıdır. Bunun Manisa’da asma yaprağı toplamak için römork arkasında katledilen 13 kadın olmak üzere işçilerin öldürülmesinden, Soma ve her gün katledilen işçi ölümlerinden farklı bir yanı görüldüğü gibi yok.  Bu şekilde uzun yıpratıcı koşullarda yüksek ölüm riskiyle çalışan muavin, hostes ve şöförlerin emeğinin sömürülmesi sağlanıyor.

Metro’da üç kağıt ve avatayla otobüslerin bakımları doğru düzgün yapılmaz. Uzun seyahatler dahada çok uzar çünkü dolmuş gibi her ilin otogarına yolcu almak için uğrar.  Otobüsün içinde hissettiğiniz, bir yerden diğer yere ulaşım sağlamak için değil bizzat bu şirketlerin yoldan para toplamaya çalıştığını hissettirir. Şayet sikayetimvar.com gibi sayfalarda Metro’dan veryansın eden insanlarla dolu.

Uykusuzluk, tek şöförle tek sefer mantığı, klimasız, eski ve arızalı araçlarla ne olduğu bilinmeyen yağ ve soya yakıtlarıyla yol almaya çalışan ilkel ulaşım tekniği; bir şirketin gözünde sermayesini dahada çok büyütme, insanlığın değil sermayenin hareket ve ulaşım kabileyetini genişletmekten başka bir şey değil. Bu sadece Metro Turizme özgü bir şey değil, kapitalizmin ulaşımda ve çalışma üzerindeki yöntemi ve katliamıdır.

Çalma, çırpma ve mafyacılıktan bugünlere gelen Metro çetesinin ulaşım gibi bir hizmet derdi olmadığı ortada.

Galip Öztürk daha önceleri Beyoğlu’ndaki olaylardan dolayı ölüme azmettirmekten ceza almıştı.

Ayrıca  devlet ve Mit’le birlikte kirli ilişkiler içinde olduğunu, otobüslerin kargo ve başkaca araçlar için buralarda çalıştırıldığı da itiraf edilmişti.

metro patronu
devrimciproletarya.net

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kara ulaşımı / Metro Turizm / trafik kazaları /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.