turk-metal-celik-is-yavuz-gokce

“Türk-Metal’e İnanmayın, Perişan Olursunuz!”

Sol Defter- Haber - 25 Temmuz 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Aşağıdaki haber 28 Nisan 2014 tarihli. İskenderun Post haber sitesinde yayınlanmıştır. Otomotiv ve metal işçilerinin Bursa’dan başlayarak, Eskişehir, İzmir, İstanbul, Kocaeli’ye yayılan ve üyesi oldukları Türk Metal’den istifa ile sonuçlanan isyanları vesilesiyle, tekrar yayınlıyoruz…

Genel teşkilatlandırma Sekreterliği görevini yaptığı Türk Metal’den neden istifa ettiğini detaylarıyla kamuoyuna açıklama gereği duyan Yavuz Gökçe, “Adam gibi sendika, yetki almak için mücadele verir. İsdemir işçisi uyanın Türk Metal’in vallahi billahi çoğunluğu yok. Sizi sendikasız bırakmak için bir mücadele veriyor. Siz sendikasız kalırsanız bilin ki öksüz ve yetim kalırsınız. İşçiyi öksüz ve sendikasız bırakmak, organize bir örgütlenme cinayetidir” iddiasında bulundu.

Yavuz Gökçe açıklamasında İsdemir’de çalışan sayısı 5500, Beyaz yaka yaklaşık bin kişi, Mavi yakalı 4500, Türk Metal’in yetki alabilmesi için 5500 sayısının yüzde 50+1=2750 + 1= 2751 üyesi olmak zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekti.

‘Türkiye’nin 1 numarasıyım’ diyenlerin şimdi işçiye 100 numara yalan söyleyerek işçiyi kandırıp, rakibi olan sendikanın yetkisizliği ile övündüğünü vurgulayan Gökçe “Peki demezler mi adama senin yetkin var mı diye? Peki, 1650-1750 üyenizle yetkiliyiz diye yalan konuşuyorsunuz. Bu kadar üyesi olan Türk Metal nasıl olurda böyle yetki bizde diye iddialı konuşur. Bu zihniyeti bildiğim için Genel Mali Sekreter İsmail Dursun’a hesap verirken kendimi garantiye almak ve sizin iftiralarınızdan kendimi korumak için kendi konuşmamı kayıt altına aldım. Çıkın karşıma işçiyi de toplayalım İsdemir emekçisinin karşısında tartışalım. Çoğunluğum var diyorsun! 1 Mayıs’ta sayını açıklayınca, çoğunluğun yoksa istifa et ve git. Ya da işçi lideri iseniz Metal işçisine lütfen doğruları söyleyin” diye konuştu.

Vakıf konusuna da değinen Gökçe, oğul Gökhan Kavlak’ın metal işçisi olmadığı halde yönetim kurulunda neden ve nasıl görev aldığını sorarak, MESS’in alt şirketinde kızı Yasemin İçer (Kavlak) maaş alıp almadığı yönündeki soruların cevaplanmasını istedi.

Kardemir’de işçi çıkartılması olayına sert çıkmasına rağmen Genel başkanın işsiz kalanların telefonlarına dahi bakmadığını, kendisinin de yaptığı eylemi engellediğini ileri süren Gökçe “Özbek’in yazdığı mektupla genel başkan olmak kolay. Tabi ki seni genel başkan yapanlara vefasızlık kolay. Hani Özbek’e baba diyordun? Geçmişine sahip çıkmayan işçiye mi sahip çıkacak. Sendikanın aylık 9 milyon geliri var. Peki, sendikanın kasasında kaç trilyon nakit var? Enişte, kayın, hısım, damat teyze oğlu amcaoğlu, kız maşallah Türk Metal’de bunlardan hepsinden var” şeklinde iddialarda bulundu.

İstifa ederek hürriyetine ve hür sendika hür Metale kavuştuğunu savunan Gökçe şunları kaydeti: “İsdemir emekçileri, eğer ki bu biz bir aileyiz, diyerek beni kandırdığı gibi sizi de kandırıp, sendikayı kendi ailesinin sendikası yapan Kavlak’a inanırsanız, sendikasız ve yetkisiz kalınca Kardemir işçisi gibi çok mağdur olursunuz. Kardemir işçisi 3 yıldan fazla sendikasız kalınca emekçiler işinden ve aşından oldu”

Man Türkiye A.Ş.’de, traktörde. Ford Otosan’da, Erkunta, Hidromek’te, Mercedes’de, Arçelik’te, Tofaş’ta, Türk Metal sallandığı iddiasında bulunan Yavuz Gökçe, İSDEMİR işçilerinin buna çok dikkatli olması gerektiğini söyleyerek uyarılarına noktayı koydu.

http://www.iskenderunpost.com/turk-metale-inanmayin-perisan-olursunuz/

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: sendika bürokrasisi / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.