aksarayda-baris-bloku-eylemine-polis-saldirisi

Barış Bloku’ndan Aksaray’da basın açıklaması…

Sol Defter- Haber - 26 Temmuz 2015 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Valiliği’nin “Büyük Barış Yürüyüşü” eylemini yasaklama kararı sonrası Barış Bloku, bugün Aksaray’da basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından dağılmakta olan kitleye polis saldırdı.

Suruç’ta katledilen genç devrimcilerin fotoğraflarının taşındığı eylemde “AKP savaş istiyor barışı biz inşa edeceğiz” ve “Size savaş yaptırmayacağız” sloganlarının atıldı. Eylemde ayrıca, son günlerdeki operasyonlar ve barış yürüyüşü için getirilen yasak protesto edildi.

Basın açıklamasında “Erdoğan seçimle kaybettiğini savaşla kazanmaya çalışıyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamaya HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili katıldı. İstanbul’daki basın açıklamasıyla eşzamanlı olarak Ankara’da da bir eylem yapıldı. Ankara’daki basın açıklamasında CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi de bir konuşma yaptı.

Bu arada, Aksaray’daki basın açıklamasının öncesinde polislerin eylemcilerin fotoğraflarını çekmesi tepki topladı. Eylemciler, alanda güvenliği sağlamak için ise polislerin önünde insan zinciri oluşturdu.

ERDOĞAN KİŞİSEL İKBAL UĞRUNA ÜLKENİN GELECEĞİNİ KARARTIYOR

Okunan basın açıklamasında Suruç’taki katliamın ardından ülkenin savaş karanlığına sürüklenmek istendiği, AKP hükümetinin çözüm ve barış sürecini, çatışmasızlığı sona erdiren adımlar attığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi kişisel ikbali uğruna ülkenin geleceğini karartacak bir rotaya girdiği, seçim yenilgisini, Suriye ve Ortadoğu politikalarının iflasını ve Rojava’daki Kürt özgürlük hareketinin kazanımlarını hazmedemediği vurgulandı. Meclisteki çoğunluğunu yitirerek iktidarını kaybetmiş, istifa etmiş ve vekaleten görev yapan hükümetin toplumun kaderini belirleyecek, büyük toplumsal ve insani bedellere yol açacak bir savaş kararı almasının demokratik meşruiyeti olmadığı belirtilerek “Savaş çığırtkanlarına, milliyetçi ve militarist bir toplumsal iklim yaratarak seçimde kaybettiklerini savaşta kazanmak isteyenlere inat barışta ısrar ediyoruz” denildi.

ALPER TAŞ: BARIŞI SAVUNACAĞIZ

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, İleri Haber’e şu açıklamalarda bulundu: “Haziran da önümüzdeki dönemde kendi çizgisi doğrultusunda savaşa karşı barış mucadelesini geliştirecektir. Bunun iki yönü var; birincisi Kürt sorununda yeniden savaş tamtamlarının çalması. İkincisi de emperyalizmin bölgeye müdahalesidir. Türkiye’de yaşananlar Suriye savaşından bağımsız değildir. Hem içte hem dışta barışı savunmayı sürdüreceğiz. Haziran gerek kendisi gerek de diğer güçlerle birlikte barış mücadelesinin bir parçası olacaktır.”

İleri Haber

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Barış Bloku /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.