capa-taseron-iscilerin-eylemi

Çapa taşeron sağlık işçileri çalışma koşullarına isyan ediyor…

Sol Defter - 7 Ağustos 2015 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi taşeron sağlık işçileri, işyerlerinde çalışma ortamında karşılaştıkları sorunları dile getirmek için 6 Ağustos Perşembe günü hastane bahçesinde bir basın açıklaması yaptı. Eylemde “Sağlıkta taşeron ölüm demektir!”, “Güvenceli iş güvenli gelecek istiyoruz!”, “Taşeron çalışma yasaklansın!”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz!” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Güneş Cengiz okudu. Cengiz, verilemeyen hakları için dava açtıkları bilgisini vererek “Bu güne kadar açılan dava sayısı 522’dir. Hasta bakıcı bir arkadaşımız 45 bin TL alt mahkemede kazanmıştır” dedi.

Acil Cerrahi ve monoblokta temizlik personeli olarak çalışan işçilerin dinlenme haklarının tanınmadığını belirten Cengiz, “‘Siz acil koşullarda çalışıyorsunuz, dinlenme olmaz’ denilmektedir. ‘Kahvaltınızı evinizde yapın’ diyerek baskı ile arkadaşlarımız çalıştırılmaktadır” ifadelerini kullandı. Cengiz daha sonra şunları söyledi:

“Ayrıca çöp taşıma saatleri hastaların ve yakınlarının en yoğun olduğu saatlerde yaptırılmakta, temizlik personeline küfür eden bir hasta yakınının durumu yöneticilerce “Sana değil formaan yapılmış” denerek geçiştirilmeye çalışılmaktadır. Tıbbi atıkların ne zaman ve ne şekilde atılacağının çözümü bir an evvel bulunmalıdır. Her sorunda olduğu gibi bunun faturası da işçiye ödetilmemelidir. Dün monoblok binasında lağım suyu taşmış, Zafer’in ölümünden ders çıkarmayan yönetim işçilere temizlik yaptıracakken yönetimle görüşüp İSKİ’nin gelmesi sağlanmıştır. Bu duruma müdahale etmesi gereken temizlik işçileri baş temsilcisi Caner Kutlu’ya esnaf hastanesine yapılan rotasyon sonrası görevi yaptırmama suçu işlenmeye devam etmektedir. Bu durum Çalışma Bakanlığına şikayet edilmiştir. Kendisinin bir an evvel kampüs içinde göreve başlamasını bekliyoruz.

Yıllık izne çıkan arkadaşlarımızın ise yol ücretleri kesilmekte, gelen şikayetlerde 10 günlük yıllık izin için yol ücretinin yarısı kesilmektedir. Bu durumun bir an önce düzeltilmesini istiyor, haklarımızı alıncaya kadar da mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

Basın açıklamasına geçtiğimiz yıl, zorla lağım temizlettirildiği için enfeksiyon kapan ve yaşamını yitiren Zafer Açıkgözoğlu’nun babası da katılarak destek verdi. Oğlunun resimlerini gören baba Açıkgözoğlu göz yaşlarını tutamazken taşeron işçiler kendisine sarılarak ve konuşarak rahatlatmaya çalıştı.

ileri haber

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Taşeron İşçileri Derneği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.