yunanistan-parlamento5

Yunan meclisi yeni kemer sıkma paketini de onayladı…

Sol Defter- Haber - 15 Ağustos 2015 - Dünya Solu / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Reuters’ın haberine göre parlamentodaki oylama milletvekillerinin uzun süren tartışmalarıyla sabahın erken saatlerine kadar sürdü.

Çipras, vekilleri ikna etmek için yaptığı konuşmada, “Uzlaşma kararımdan pişmanlık duymuyorum. Bu anlaşmadan dolayı bayram etmiyoruz ama yas da tutmuyoruz. Avrupa’da şu anki güç dengeleri, ekonomik şartlar ve mali darboğaz göz önüne alınırsa bu anlaşmanın elde edebileceğimiz en iyi anlaşma olduğu konusunda vicdanım rahat” dedi.

Varufakis ‘Hayır’ oyu verdi

Muhalefetin desteğiyle paket, 222 milletvekilinin ‘Evet‘ oyuyla kabul edildi. 64 de ‘Hayır‘ oyu çıktı.

Oylamada, başta eski Yunanistan maliye bakanı Yannis Varufakis ve Meclis Başkanı Zoi Konstantopulu olmak üzere Çipras’ın partisi SYRIZA’den 32 vekil pakete ‘Hayır‘ oyu verdi. SYRIZA’nın parlamentoda 149 vekili bulunuyor.

Çipras 20 Ağustos’ta güvenoyu isteyecek

yunanistan parlamento2

SYRIZA’da uzun bir süredir devam eden bu çatlak üzerine Başbakan Çipras’ın 20 Ağustos’ta Avrupa Merkez Bankası’na yapılacak borç ödemesinin ardından parlamentoda güven oylamasına gideceği açıklandı.

Muhalefette bulunan muhafazakar parti Yeni Demokrasi ise hükümete güven oyu vermeyeceğini açıkladı.

Varufakis gitti, Çakalatos geldi, ‘Dertler bitti’

yunanistan parlamento3

Söz konusu reform paketi için Yunanistan Maliye Bakanı Öklid Çakalatos, önceki gün uluslararası alacaklılarla anlaşmaya varmıştı. Yunanistan iflası engellemek ve Avro Bölgesi’ndeki yerini korumak için 86 milyar avroya ihtiyaç duyuyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’na borcun ödenebilmesi için 20 Ağustos’ta en az 3 milyar avro gerekiyor.

İflasın eşiğinden dönen Yunanistan’da Avrupa’yla ‘iyiye giden ilişkilerin‘ başlıca sebebi ise eski maliye bakanı Varufakis’in görevinden istifa etmiş olması.

Zira Reuters’a konuşan bir AB yetkilisi, “Yunan yetkililerle yapılan görüşmelerde son haftalarda büyük değişimler yaşandı. Yeni Yunan maliye bakanının görüşmelerde çok daha farklı bir tutumu var. Görüşmeler çok yapıcı geçti” dedi.

SYRIZA parçalanıyor mu?

yunanistan parlamento1

Çakalatos ve Çipras’ın ‘yeni yol güzergahı‘ Avrupa’yı mutlu etse de SYRIZA içindeki çatırdama gün be gün daha da büyüyor.

Geçen ay Avrupa’nın teklif ettiği yeni reformlar paketini 201 komite üyesinden 109’u ‘darbe‘ olarak nitelemiş ve 36 vekil de karşı oy kullanmıştı. Kurtarma paketi için de SYRIZA içinden 43 milletvekili, yani partinin üçte biri, ya programı reddetti ya da çekimser oy kullandı.

Parti içerisindeki radikal sol kampın öncüsü eski enerji bakanı Panagiotis Lafazanis ise dün yeni bir kurtarma programı karşıtı hareket oluşturma çağrısı yaparak SYRIZA’dan ayrılma doğrultusunda bir adım atmıştı.

diken.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AB / Çipras / İMF / SYRİZA /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.