silvan 2

Silvan’da savaş gibi bilanço

Sol Defter - 20 Ağustos 2015 - Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

19 Ağustos tarihli Batman Gazetesinin internet sayfasından alınmıştır….

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi dün gün boyu polis ve askerin saldırısıyla adeta harabeye dönüştü. Özyönetimin ilan edildiği ilçede yurttaşlar, polis ve askerin saldırılarına karşı özsavunma temelinde kazdıkları hendek ve kurdukları barikatlarla mahallerini korumak istedi. Ancak özel hareket timleri, asker ve polis eşliğinde gün boyu yurttaşlara saldırdı. Silvan’da büyük bir katliamı amaçlayan özel hareket timleri, evleri, işyerleri ve araçları tarayıp ateşe verdi. Saldırıların en yoğun yaşandığı Tekel, Mescit, Konak ve Selahattin mahallelerinde polisin geri çekilmesiyle beraber ilçede yaşanan yıkım gün yüzüne çıktı. 

Caddeler savaş alanı gibi 

Mescit Mahallesi Silvan Caddesi üzerinde bulunan bir yurttaşa ait manifaturacı dükkanı polisler tarafından ateşe verilirken, yine aynı cadde üzerinde bir market ve ayakkabı dükkanı özel hareket timlerinin açtığı uzun namlulu silahlarla kullanılamaz hale geldi. Silvan Caddesi üzerinde bulunan evlerin yüzlerce camı kırılırken, 2 katlı eve özel hareket timlerinin açtığı ateş sonucu alev alıp kullanılamaz hale geldi. Ayrıca 5 evin taranması sonucunda evin duvarlarında ve ev içinde büyük tahribatlara neden oldu. Bir gelinlik dükkanının camları kırılırken, altında bulunan kadın kuaförün duvarları tahrip edilip, kepenkleri kullanılamaz hale geldi. Silvan Caddesi üzerinde bulunan onlarca işyeri ve arabaya isabet eden yüzlerce kurşun izi görülürken, arabalar elek gibi delik deşik oldu. Mescit Mahallesi’nin evlerinin balkonlarında bulunan 5 klima, açılan ateş sonucunda kullanılamaz hale geldi. 

Binen’i keskin nişancılar infaz etti

Serhat Binen’in yaşamını yitirdiği Silvan Caddesi üzerinde bulunan Güntekin Binası’nda da büyük tahribatlar yaşandı. Binanın çatı katında bulunan Binen, keskin nişancılar tarafından infaz edildi. Yaşanan olay sonrasında binaya giren özel hareket timleri, binada bulunan tüm evlerin kapılarını kırarken, Mescit Mahalle Muhtarı’na ait eve ise bomba attı. Mescit Mahallesi’nde ara sokaklarda ve cadde üzerinde yurttaşlara ait 1 kamyonet ve 4 otomobil, açılan ateş sonucunda ve özel hareket timlerine ait zırhlı araçlarla kullanılamaz hale getirildi. 

‘Ölürüm Türkiyem’ şarkısı ile kutlama!

Mahallelerin güvenliğini alan halkın özsavunma gruplarının açtığı hendekler ve barikatlar ise polisler tarafından dozerlerle kapatıldı. Mescit Mahallesi’nin Azizoğlu Meydanı’nda 10’a yakın kobra tipi zırhlı araçlardan zafer edasıyla “Ölürüm Türkiyem” şarkısı çalınırken, mahallede yaşayan yurttaşlara hakaretler edildi. 

‘Evler taranıp, el bombaları atıldı’

Çatışmaların şiddetli yaşandığı Tekel Mahallesi’nde ise, daha büyük tahribatlar yaşandı. Tekel Mahallesi’nde evlere ait yüzlerce cam kırılırken, 4 ev, özel hareket timlerinin kobra tipi zıhlı araçlarla taraması sonucunda kullanılamaz hale getirildi. Yine özel hareket timleri Fatma ve Ramazan Can’a ait eve el bombası attı. Bombanın patlaması sonrasında ev adeta harabeye döndü. Tekel Mahallesi’nde evlerin balkonlarında bulunan 4 klima özel hareket timlerinin gelişi güzel etrafa açtığı ateşler sonucunda kullanılamaz hale geldi. Tekel Mahallesi’nde bulunan bir bakkal ve bir market açılan ateş sonucunda büyük tahribat yaşanırken, market içinde bulunan temel gıda maddeleri zarar gördü. 

Araçlar ateşe verildi 

Tekel Mahallesi’nde bulunan 4 Nolu Sağlık Ocağı’nda sivil yurttaşlara ait 6 sivil araç özel hareket timleri tarafında ateşe verilirken, yine mahallede 1 kepçe ve 3 otomobil açılan ateş sonucu yandı. Olay yaşandığı sırada mahallede bulunan yurttaşlar, özel hareket timlerin kobra tipi araçlarla sağlık ocağına girdiğini, “Tekbir” ve “İstiklal Marşı” eşliğinde araçları ateşe verdiğini söyledi. 

3 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı 

Mescit Mahallesi Silvan Caddesi üzerinde bulunan Güntekin Binası’nın çatı katında bulunan Serhat Binen özel hareket timleri ve keskin nişancılar tarafından infaz edilirken, Tekel Mahallesi’nde özel hareket timleri tarafında Ramazan ve Fatma Can’a ait eve el bombası atılması sonrasında kalp krizi geçiren 80’li yaşlarda Hanife Durak yaşamını yitirdi. Yüksek Mahallesi’nde oturan 60 yaşlarında Veysi Toraman çatışmaların yaşandığı sırada kalp krizi geçirmesi sonucu yaşamını yitirdi. Mescit ve Tekel mahallerinde yaşanan çatışmalar sırasında yaralanan 2 yurttaş Batman ve Diyarbakır’a gönderildi. Mescit Mahallesi’nde ise evlerinin önünde oturduğu sırada keskin nişancıların ateş açması sonucu Handan Altunterun (20) ayağından ve Ayşe Topdemir (16) ise boynundan yaralandı. Feridun ve Konak mahallelerinde ise bazı yurttaşların yaşanan çatışmalardan kaynaklı hafif yaralandı. 


Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Diyarbakır / Silvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.