kck

Tahkim edilmiş ateşkes için KCK’nın şartları var…

Sol Defter- Haber - 25 Ağustos 2015 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Suruç katliamı ve Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi sonrası oluşan savaş atmosferinde silahların susması yönünde çağrıların muhatabı KCK’dan, ‘tahkim edilmiş’ (güçlendirilmiş) ateşkes önerisi geldi.

KCK açıklamasında, ‘Kürt sorununu silahla çözme stratejilerinin olmadığı’ vurgulanarak, “Kürt sorununda çözüm iradesinin ve pratiğinin ortaya konmadığı ortamda silahlar bırakılsın ya da gerilla Türkiye dışına çıksın dayatmasında bulunmak, savaşta ısrar edeceğiz demektir” denildi.

Fırat Haber Ajansı’nın aktardığına göre, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı adına yapılan yazılı açıklamada, çatışma ve savaş ortamının ‘otoriter hegemonik başkanlık sistemini kurmak için HDP’yi baraj altında bırakmak isteyenlerin öngördüğü siyasi projesi’ olduğu dile getirildi.

“Kürt sorununu silahlı mücadeleyle çözeceğiz biçiminde bir stratejiye sahip olmadığımız herkes tarafından bilinmelidir” diyen KCK, sorunları yaratanın ‘gerillanın varlığı’ değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sık sık dillendirdiği ‘tekçi anlayış’ olduğunu savundu.

‘DAYATMADA BULUNMAK SAVAŞTA ISRARDIR

“Bu politikada ısrar edilerek silahlar bırakılsın demek, arabayı atın önüne koşmak ve yüzyıllık çözümsüzlüğü sürdürmektir” denilen açıklama şöyle devam etti: “Kürt sorununu çözmeyenler, çözümsüzlükte ısrar edenler kırk yıldır bu söylemde bulunmaktadırlar. Kürt sorununda çözüm iradesinin ve pratiğinin ortaya konmadığı ortamda silahlar bırakılsın ya da gerilla Türkiye dışına çıksın dayatmasında bulunmak, savaşta ısrar edeceğiz demektir.”

AKP hükümetinin, Türkiye’yi Ortadoğu’daki savaş çıkmazının içine sürükleyen bir siyasi aktör haline geldiği savunulan açıklamada, “Biz bu açıdan Türkiye halklarının ve dünya demokratik kamuoyunun çatışmasızlık ve sorunların demokratik temelde çözülmesi çağrılarına ve barış haykırışına büyük değer vermekteyiz” ifadesine yer verildi.

TAHKİM EDİLMİŞ ATEŞKES

Silahların susması için ateşkesin kötüye kullanılmayacağı ve kalıcı barışı sağlayacak tutumlara ihtiyaç olduğunu belirten KCK, bunun için her şeyden önce PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgür koşullarda müzakere yapabileceği ve bu müzakerenin sonuçlarının anayasal ve yasal normlara dönüştürüleceği bir siyasi irade ve sürecin gerekliliğine vurgu yaptı.

Masaya ‘tahkim edilmiş’, yani güçlendirilmiş ateşkes önerisini getiren KCK, “Tutuklamaların olmayacağı; karakol, kalekol, askeri amaçlı baraj ve yolların yapılmayacağı, demokratik örgütlenme ve bu karakterli mücadelelerin önlenmeyeceği tahkim edilmiş bir ateşkes gereklidir” dedi.

ÜÇÜNCÜ GÖZE İHTİYAÇ VAR

Bu kapsamda Öcalan’la ‘özgür koşullarda’ müzakerelerin gecikmeden başlatılması istenen açıklama şöyle devam etti: “2013 Newroz’undan bu yana tutuklanan tüm siyasi tutuklular serbest bırakılarak tahkim edilmiş ateşkes yapılmalıdır. Bu müzakereyi gözetleyecek üçüncü bir gözle tahkim edilmiş çatışmasızlığı izleyecek, çatışmasızlık kurallarına uymayan eylem ve tutumları ortaya çıkaracak bir izleme komitesine de ihtiyaç vardır. Böyle bir çatışmasızlık yolu ve yöntemi müzakere yolu ve çözüm süreci ortaya konulmazsa çatışmasızlık ve barış istemleri bir sonuç alamaz.”

BAYIK: OPERASYONLARIN DURMASI HALİNDE ÇATIŞMALAR DA DURUR

Bu arada Kandil’de bulunan KCK yöneticilerinden Cemil Bayık, operasyonların durması halinde çatışmaların duracağını söyledi. Bayık, “Askeri operasyonların durması halinde çatışmalar da duracak. Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor. Ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemciler de devreye girmeli” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin IŞİD’i korumaya çalıştığını belirten Bayık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Kürtlerin kazanımlarını engellemek istediğini belirtti.

TÜRKİYE IŞİD’İ KORUYOR

Bayık, “Türkiye IŞİD’e karşı savaştığını söylüyor ama gerçekte PKK ile savaşıyor. PKK’nın IŞİD’e karşı mücadelesini sınırlandırmak için bunu yapıyor. Türkiye IŞİD’i koruyor” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in yaptığı katliamların arkasında Erdoğan’ın olduğunu iddia eden Bayık, Erdoğan’ın amacının Suriye’deki Kürt ilerleyişini durdurmak olduğunu ileri sürdü. Kürt sorununa tek çözümün müzakerelerden geçtiğini belirten Bayık, askeri operasyonların durması halinde çatışmaların da duracağını kaydetti. Bayık, “Operasyonların durması, müzakerelerin başlaması gerekiyor” dedi. Bayık, ateşkesin sağlanması için uluslararası gözlemcilerin de devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin bir ateşkes için uluslararası gözlemcileri kabul etmesi gerektiğini vurgulayan Bayık, “Uluslararası toplum da Türkiye’ye şunu söylemeli: Savaşla bu sorunu çözemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ateşkes / KCK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.