syriza yenei parti 2

SYRIZA’ya bir darbe daha: Meclis Başkanı yeni parti kuruyor

Sol Defter- Haber - 26 Ağustos 2015 - Dünya Solu / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yunan basınına yansıyan ve halen SYRIZA tarafından teyit edilmeyen bilgiye göre, Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou artık istifaya çok yakın. Yeni borç anlaşması nedeniyle partisiyle ilişkilerinin kopma noktasına gelen Konstantopoulou’nun alternatif arayışında olduğu bir süredir gündemdeydi.

Gelen ilk bilgilere göre Konstantopoulou yakın mesai arkadaşları ile yeni bir siyasi parti kuruyor. Yeni parti, Yunanistan’ın radikal sol kulvarında yer alacak ve borç anlaşması karşıtı olacak.

Konstantopoulou’nun yeni partiyi erken seçim tarihinin belli olmasından hemen sonra açıklaması bekleniyor. Perşembe günü ülkeyi erken seçime götürecek geçiş kabinesinin şekillenmesi ile beraber Konstantopoulou ver arkadaşları SYRIZA’dan istifa edip yeni partinin kuruluşunu ilan edecekler.

Konstantopoulou’nun yeni partisinin yaklaşan erken seçimlerde Panayiotis Lafazanis tarafından kurulan Halkın Birliği ile beraber hareket edeceği iddia ediliyor. Lafazanis ile borç anlaşmasının bir an evvel feshi noktasında fikir birliğine varan Konstantopoulou, yeni parti fikrini Halkın Birliği ile de paylaşmış durumda.

Yeni partinin kuruluşu ne SYRIZA, ne de Konstantopoulou cephesinden teyit edilmiş değil ancak şimdiden Yunanistan siyasetinde dalgalanmalara neden olmuş durumda. SYRIZA cephesinde Konstantopoulou’nun Aleksis Çipras’ın yerine Başbakanlık koltuğu için iyi bir alternatif olduğu düşüncesi hakim. Ayrıca, Meclis Başkanı’nın partiden ayrılmasının SYRIZA’ya pahalıya mal olabileceği düşüncesi de tartışmaya açılmış durumda.

Meclis Başkanı Konstantopoulou, son haftalarda borç anlaşması üzerinden SYRIZA’ya yönelttiği çok sert eleştirilerle Yunanistan’ın gündemine geldi. Konstantopoulou, son günlerde meclisteki kararlarıyla da erken seçimi geciktirmeye çalışmıştı.

Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/avrupa/20150826/1017359786.html#ixzz3jx3iVGBy

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: SYRİZA /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.