şişecam 01

Sendikadan ses yok, Şişecam muhalifleri işten atıyor

Sol Defter- Haber - 22 Ekim 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kırklareli, Gebze, Bursa, Eskişehir ve Mersin’de toplam 12 fabrika ve Şişecam bünyesinde çalışan 5800 işçi ile cam sektöründe tekel olan Şişecam AŞ. Kristal- İş’in örgütlü olduğu Mersin bölgesindeki iki fabrikada ekonomik krizi bahane ederek 200’e yakın işçiyi işten atma kararı aldı. İşçiler işyeri yönetimi tarafından aranarak %14 ila 26 arasında uygulanacak olan teşvik uygulamasından yararlanmaları yönünde baskı uygulanıyor.

SENDİKA İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Alınan kararın ardından Kristal-İş sessizliğini korurken, işten çıkarılacak işçilerin neredeyse tamamı muhalif isimlerden oluşuyor. Bu durum işçiler arasında listelerin ve işten çıkarılma koşullarının sendika ve işveren işbirliği ile yapıldığı görüşünü hakim kılıyor.

Yakın zamanda kapanan Topkapı fabrikası işçileri çatılara çıkıp direnerek yatay geçiş hakkını elde etmiş ve sendika yönetimi bu kapanışın da bundan sonraki yaşanacak kapanma ve daralmalara örnek olduğunu beyan etmişti.

ÜCRET ORTALAMASI DÜŞECEK

Mersin’deki daralmada işveren – sendika işbirliğinin bir örneği de düşük ücret politikası. İşten çıkarılacak işçilerin tamamı muhalif ve en yüksek saat ücretli işçiler. Bu işçiler çıkarılarak ücret ortalaması düşürülecek. 5-6 ay gibi kısa bir süre sonra 450 tonluk fırın yatırımıyla tekrar işçi alımı yapacak olan Şişecam böylece düşük saat ücretli işçiler alarak ücret ortalamasını bir kere daha düşürecek.

Tüm bu sorunlar eşliğinde işçiler ne yapacaklarını konuşuyor. Kristal-İş’in geleneğinin mücadeleci ve işçiden yana olduğunu belirterek son yıllarda bu kimliğin yok olduğunu ve işveren sendikası gibi davrandığını ifade ediyor.

Çağdaş Ses

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işten çıkartma / Kristal-İş / Şişecam işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.